Muallim Naci'nin şiirleri üzerine bir inceleme
An analysis of Muallim Naci's poems
  1. Tez No: 686278
  2. Yazar: AHMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Muallim Naci, Tanzimat edebiyatının önde gelen sanatçılarından biri olarak kabul edilir. Kısa ömrüne birçok eser sığdıran Naci, giriştiği kalem kavgalarıyla dikkatleri üzerine çeker. Tartışmalı kimliği onu sadece Tanzimat devrinde değil, sonraki dönemlerde de gündemde tutar. Spekülasyonlara açık bir isim olan Naci'den konuyu açanlar, tarafgir yaklaşımlarla birbirine zıt iki anlayışı yüksek sesle dillendirir. Kimileri ona acımasızca saldırırken kimileri de onu göklere çıkarmak ister. Bu tarz yaklaşımlardan dolayı Naci'nin gerek şiirleri gerekse şairliği derli toplu bir şekilde ortaya konulamamaktadır. Bu çalışmada amaç Naci'nin şiirleri hakkında tutarlı bir inceleme yapmaktır. Çalışmada ilkin Naci'nin yaşamının çeşitli aşamaları ile duyuş tarzı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu bölümün temel amacı Naci'nin mizacı ile sanatı arasındaki bağlantıları tespit etmektir. İkinci bölüm ise Naci'nin şiirlerinin incelendiği iki kısımdan meydana gelmiştir. İlkin Naci'nin şiirlerinde öne çıkan temaların incelemesi yapılmıştır. Son kısımda ise Naci'nin şiirleri dil ve üslup bakımından ele alınmıştır. Böylelikle Muallim Naci'nin sanat anlayışının nasıl oluştuğu ve şiirlerindeki dönüşümün hangi yönde geliştiği tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Muallim Naci is considered to be one of the leading artists of Tanzimat literature. Naci, who made many works in his short life, draws attention with his pen fights. Its controversial identity keeps it on the agenda not only in the Tanzimat period but also in the following periods. Those who raise the subject from Naci, who is a name open to speculation, loudly express two opposing understandings with biased approaches. While some attack him ruthlessly, others want to exalt him. Due to such approaches, Naci's poetry and poetry cannot be presented neatly. The purpose of this study is to make a more consistent analysis of Naci's poems. In the study, first of all, various stages of Naci's life and his way of sensing poetry have been tried to be revealed. The main purpose of this section is to determine the connections between Naci's temperament and art. The second part, on the other hand, consists of two parts which Naci's poems are analyzed. First, the themes that stand out in Naci's poems have been examined. In the last part, Naci's poems have been discussed in terms of language and style. Thus, it has been seen that how Muallim Naci's understanding of art had been formed and in which direction the transformation in his poems had taken place.