Epic-norfolk fiziksel aktivite anketi (EPAQ) Türkçe versiyon, geçerlik ve güvenirlik çalışması
Epic-norfolk physical activity questionnare (EPAQ) Turkish version, validity and reliability study
- Tez No: 686279
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM SUNER KEKLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Düzenli fiziksel aktivite hem sağlığın korunmasına hem de iyileştirilmesine katkıda bulunur ve yaşam boyunca insan gelişimi için önemlidir. Fiziksel aktivite düzeylerinin doğru değerlendirilmesi, hem fiziksel aktivite ve sağlık arasındaki ilişkiyi anlamak için hem de davranıştaki uzun süreli eğilimleri izlemek ve müdahalelerin etkinliğini değerlendirmek için önemlidir. Bu nedenle, fiziksel aktiviteyi ölçen geçerli, güvenilir ve duyarlı araçlar gereklidir. Bu araştırma, EPIC-Norfolk Fiziksel Aktivite Anketi (EPAQ)'nin Türkçe versiyon, geçerlik ve güvenirliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 18-55 yaşları arasında 154 gönüllü, sağlıklı birey oluşturmaktadır. EPAQ'ın orijinal halinin çeviri ve kültürel adaptasyonu prosedürlere uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Anketin güvenirliği için 35 kişiye 14 gün arayla EPAQ anketi iki kez uygulanmıştır. Anketin geçerliği için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) Kısa Form ile pedometre kullanılmıştır. Anketin geçerliğine ölçüt bağıntılı geçerlik ile güvenirliğine ise test-tekrar test yöntemi ile bakılmıştır. Test-tekrar test güvenirliği sonucunda anket geneli için iki ölçüm arasındaki korelasyon 0,96; Intraclass Correlation Coefficient değeri ise 0,956 olarak hesaplanmıştır. Bu sonuçlara göre anketin iki ölçümü arasında oldukça yüksek ve pozitif ilişki olduğu gösterilmiştir. UFAA kısa form ile anket geneli arasında anlamlı, pozitif yönlü ve zayıf düzey bir ilişki bulunmuştur (p < 0,05; r = 0,232). Adım sayısı ile anket geneli arasında anlamlı, pozitif yönlü ve zayıf düzey bir ilişki saptanmıştır (p < 0,05; r = 0,418). Yapılan analizler sonucunda EPAQ'ın Türkçe versiyonunun geçerli ve güvenilir olduğu ve fiziksel aktivite düzeyinin değerlendirilmesinde kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Regular physical activity contributes to both maintaining and improving health and is important for human development throughout life. Accurate assessment of physical activity levels is important both for understanding the relationship between physical activity and health, and for monitoring long-term trends in behavior and evaluating the effectiveness of interventions. Therefore, valid, reliable and sensitive instruments measuring physical activity are required. This research was conducted to determine Turkish version, validity and reliability of EPIC-Norfolk Physical Activity Questionnaire (EPAQ). The sample of the study consists of 154 healthy volunteers between the ages of 18-55. Translation and cultural adaptation of the original version of EPAQ was carried out in accordance with the procedures. For the reliability of the questionnaire, EPAQ questionnaire was applied to 35 people twice with an interval of 14 days. International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) Short Form and pedometer were used to validate the questionnaire. The validity of the questionnaire was checked with criterion-related validity and its reliability with test-retest method. As a result of test-retest reliability, the correlation between the two measures for the overall questionnaire was 0.96; Intraclass Correlation Coefficient value was calculated as 0.956. According to these results, it has been shown that there is a very high and positive correlation between the two measurements of the questionnaire. A significant, positive and weak correlation was found between IPAQ short form and the overall questionnaire (p < 0.05; r = 0.232). A significant, positive and weak correlation was found between the number of steps and the overall questionnaire (p < 0.05; r = 0.418). As a result of analyzes, it was seen that Turkish version of EPAQ is valid and reliable and can be used in evaluation of physical activity level.