Polikistik over sendromunda ekzositoz ilişkili SNARE moleküllerinin granüloza hücrelerinde in-vitro değerlendirilmesi
In-vitro evaluation of exocytosis-associated snaremolecules in granulosa cells in polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 686285
  2. Yazar: SÜLEYMAN EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA FATMA MÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Polikistik over sendromu üreme çağındaki kadınlarda kronik anovulasyonun en sık nedeni olması ve üremeye yardımcı tedavi ihtiyacı doğurması nedeniyle önemli bir sağlık sorunudur. Membrana granülozayı oluşturan granüloza hücrelerinin sentez yeteneğindeki bozulma veya ekzositoz yeteneğindeki bozulma folikül içi sinyal molekülü miktarındaki disregülasyondan sorumlu olabilir. Bu amaçla ÜYTE kliniğine başvuran çiftlerin erkek faktörü (n=10) ve PKOS (n=10) kadınlarından oosit toplama işlemi sonrası atılan granüloza hücrelerinde“vezikül füzyon proteinleri”nden olan Stx6, SNAP25 ve StxBP1 proteinleri immunofloresan işaretleme yöntemi ile araştırılmış ve elektron mikroskobik inceleme yapılmıştır. Polikistik over sendromunda Stx6, SNAP25 ile StxBP1 düzeyinin azaldığı ve in-vitro ortamda FSH-hCG uyarısı ile bozulmanın düzelmediği görülmüştür. Granüloza hücrelerinin salgıladığı KITL faktörünün de hücre içinde azalmıştır. Elektron mikroskobik incelemede PKOS'ta granüloza hücrelerinin veziküllerinde elektron yoğunluğunun sağlıklı bireylerine göre azalmıştır. Bu çalışmanın sonucunda PKOS'ta, sağlıklı granüloza hücrelerine göre; vezikül miktarının azaldığı, FSH-hCG uyarısına verilen veziküler yanıt bozulmuş ve Stx6, SNAP25, StxBP1 düzeyleri azalmıştır. Sonuç olarak PKOS'ta bozulmuş olan granüloza hücresi kökenli faktörlerin sentezindeki aksaklığın yanında salgılanmasında da bozulma olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome is the most common cause of chronic anovulation in women of reproductive age and may require assisted reproductive treatment. Dysregulation of intra-follicular growth factors and other signal molecules has been determined in studies for polycystic ovary syndrome. As a result of the disruption of the intra-follicular environment, folliculogenesis breaks down and oligo/anovulation occurs. The impairment of synthesis or exocytosis in the membrane granulosa cells may be responsible for dysregulation in the amount of intra-follicular signaling molecule. In this thesis, the expression level of Stx6, SNAP 25, and StxBP1 proteins, which are the vesicle fusion proteins, of granulosa cells in PCOS were investigated in comparison to healthy women. For this purpose, granulosa cells of follicle fluid were isolated who PCOS (n=10) and male factor (n=10) infertility patient, then immunofluorescence labeling method was used. Also, human granulosa cells were proliferated in-vitro then examined by electron microscopy for intracellular vesicles. It has been shown that Stx6, SNAP 25, and StxBP1 levels are decreased in PCOS. It was observed that the KITL secreted by granulosa cells decreased in the cell in the PCOS. Electron density of the vesicles decreased in granulosa cells. According to our results, granulosa cells in PCOS compared to healthy granulosa cells; it was demonstrated that the number of vesicles decreased, vesicular response to FSH-hCG stimulation was impaired, and Stx6, SNAP25, StxBP1 levels decreased. As a result, it has been revealed that there is a disruption in the secretion of granulosa cell-derived factors, which are impaired in PCOS, as well as in the synthesis.