Farklı branşlardaki bireysel sporcuların algıladıkları antrenör davranışlarının farklı değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of coach behaviors perceived by individual athletes in different branches according to various variables
- Tez No: 686284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada, farklı branşlardaki bireysel sporcuların algıladıkları antrenör davranışlarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda Sivas Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde lisanlı olarak spor yapan farklı bireysel sporculardan oluşan 403 birey araştırma grubu olarak belirlenmiştir. Araştırma tarama modelinde betimsel niteliktedir. Araştırmada katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan 11 maddelik“Kişisel Bilgi Formu ve sporcuların algıladıkları antrenör tutum ve davranışlarını belirlemek için Chelladurai ve Saleh (1978; 1980) tarafından geliştirilen, Unutmaz ve Gençer (2014) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan ”Spor için Liderlik Ölçeği" kullanılmıştır. Araştırmanın analizinde IBM SPSS 25 Paket programı kullanılarak değişkenler yüzde (%), frekans, ortalama değerler açısından tanımlayıcı istatistikleri yapılmıştır. Diğer taraftan değişkenler arasındaki farklılıkları belirlemek amacıyla verilerin normallik testlerinden Kolmogorov Smirnov testi uygulanmıştır. Normal dağılım göstermeyen verilerde Kruskal Wallis ve Chi Kare testi, normal dağılım gösteren testlerde ise bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizi testlerinden faydalanılmıştır. Araştırmada sporcuların algıladıkları antrenör davranışların olumlu olduğu ve çeşitli değişkenler arasında (yaş, spor yaşı, spor branşı, sportif başarı vb.) farkların olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the perceived trainer behaviours of individual athletes in different branches according to various variables. In this context, 403 individuals consisting of different individual athletes who do sports licensed within the body of Sivas Provincial Directorate of Youth and Sports were chosen as the research group. The research is descriptive in scanning model. In the study, the 11-item“Personal Information Form”prepared by the researcher to determine the demographic characteristics of the participants, and the“Leadership for Sports”developed by Chelladurai and Saleh (1978; 1980) to determine the perceived coach attitudes and behaviors of the athletes and adapted into Turkish by Unutmaz ve Gencer (2014) scale" was used. In the analysis of the research, descriptive statistics were made in terms of percentage (%), frequency and mean values by using IBM SPSS 25 Package program. On the other hand, Kolmogorov Smirnov test, which is one of the normality tests of the data, was applied to determine the differences between the variables. Kruskal Wallis and Chi Square tests were used for data that did not show normal distribution, and independent groups t-test and one-way analysis of variance tests were used for tests with normal distribution. In the study, it was determined that the behaviours of the trainers perceived by the athletes were positive and there were differences between various variables (age, sports age, sports branch, sportive success, etc.).