Blockchain software selection and risk assessment in logistics sector
Lojistik sektöründe blockchaın yazılım seçimi ve risk analizi
  1. Tez No: 686306
  2. Yazar: FERHAT KARAYAZI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKE BEREKETLİ ZAFEIRAKOPOULOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, uluslararası bir lojistik firmasının blockchain yazılım seçim süreci incelenmiştir. Blockchain teknolojilerinin kullanımda pek çok avantajı olsa da birçok riski de barındırıyorlar. Örneğin, blockchain teknolojisi, yazılım güncellemelerinde zorluklara neden olabilir ve IoT ile uyum içinde çalışmayabilir ve lojistik iş sürecine uyum sağlamada güçlük çekebilir. Bahsi geçen ve çalışmada verilen diğer riskler belirlenmiştir. Risklerin önem dereceleri DEMATEL yöntemi kullanılarak hesaplandı. Sonuçlarımız, süreklilik risklerinin (%16.910), gizlilik risklerinin (%16.305) ve finansal risklerin (%16.298) lojistik sektöründe blockchain yazılım teknolojisinin kullanılması risklerinin neredeyse yarısını oluşturduğunu gösterdi. Risk değerlendirmesinden sonra, risk değerlendirmesinden elde edilen risk faktörlerinin en aza indirilmesi ve dağıtılması hedeflenerek lojistik şirketi için en iyi blockchain yazılımının seçilmesi hedeflendi. Yazılımın maliyeti ve hızı, gizlilik endişeleri, bir blockchain yazılımının lojistik iş faaliyetlerinde kullanılmasına ilişkin lojistik sorunlar, yazılımın işlevselliği ve geliştiricinin kullanılabilirliği seçim kriterleri belirlenirken dikkate alındı. Bu kriterler Buckley'in Fuzzy AHP'si ile ağırlıklandırıldı. Lojistik şirketi Tradelens, Cargosmart, Shipchain ve Origintrail olmak üzere 4 alternatif blockchain yazılımına sahiptir. Fuzzy TOPSIS yöntemi kullanılarak seçim işlemi tamamlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, an international logistics company's blockchain software selection process was examined. Even though blockchain technologies have many advantages in the utilization, they also include many risks. For instance, blockchain technology may cause difficulty in software updates and not work-in harmony with IoT, and difficulty in adaptability to the logistics business process. Above and the other risks given in this study were determined. Risks' importance degrees were calculated by using DEMATEL method. Our results demonstrated that continuity risks (16.910%), privacy risks (16.305%), and financial risks (16.298%) compromise almost half of the whole risks for using blockchain software technology in the logistics sector. After risk assessment, it was aimed to select the best blockchain software for the logistics company by aiming to minimize and dissipate the risk factors obtained from the risk assessment. Cost and speed of the software, privacy concerns, logistics issues related to using a blockchain software in logistics business activities, the functionality of the software, and developer availability were taken into consideration during identifying selection criteria. These criteria were weighted with Buckley's Fuzzy AHP. The logistics company has 4 alternative blockchain softwares which are Tradelens, Cargosmart, Shipchain, and Origintrail. The selection procedure was completed by using Fuzzy TOPSIS method.