Electronic invoicing service provider selection using a software quality function deployment-based decision approach
Yazılım kalite fonksiyon dağılımı tabanlı karar yaklaşımı kullanılarak eletronik fatura servis sağlayıcısı seçimi
- Tez No: 686307
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bilgi teknolojileri muhasebe süreçlerinde önemli bir rol oynar ve son yıllardaki teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak muhasebe işlemleri dijital platformlara taşınmıştır. Elektronik fatura uygulaması bu dijitalleşmenin en önemli göstergesidir. Elektronik faturalama, bir faturanın gönderilmesi veya işlenmesi ve ardından tamamen elektronik olarak saklanması olarak tanımlanabilir. E-fatura uygulamasının kullanılmasının temel amacı, satıcı ile alıcı arasında düşük maliyetli, hızlı ve belirli standartlarda güvenli bir yöntem oluşturmaktır. Son yıllarda, e-fatura konusu, iş süreçlerinin tam entegrasyonu ve kaydileştirilmesi açısından getirdiği faydaların farkına vararak dünyanın birçok ülkesinden büyük ilgi görmüştür. Türkiye, e-fatura uygulamasının önde gelen ülkelerinden biridir. Bu çalışmada, bir firmanın e-fatura servis sağlayıcısı seçimi konusundaki ihtiyaçlarını belirlemek için Türkiye'deki e-fatura uzmanlarının görüşleri ve literatürde yer alan çalışmalar incelenmiş ve kullanıcı firma ihtiyaçları olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmada firma ihtiyaçlarının önem derecelerini hesaplamak için DEMATEL yöntemi kullanılmıştır. Daha sonra, bu ihtiyaçları karşılayacak e-fatura sisteminin özellikleri belirlenmiştir. Şirket ihtiyaçları ile sistem özellikleri arasındaki ilişki, Yazılım Kalitesi Fonksiyon Yayılımı (YKFY) çerçevesinde değerlendirilmektedir ve YKFY yardımıyla sistem özelliklerinin göreceli önemi hesaplanmıştır. Her sistem özelliği için hedef değerler belirlendikten sonra e-fatura hizmet sağlayıcı alternatifleri ağırlıklı mesafe ölçüsü ile değerlendirilerek en uygun alternatif belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Information technologies play an important role in accounting processes. Over the last years due to the technological developments, the accounting transactions have been transferred to digital platforms. Electronic invoicing is the most important indicator of this digitalization. Electronic invoicing can be defined as sending or submitting an invoice and then storing it completely electronically. The purpose of using the e-invoicing is to create a low cost, fast and safe method with certain standards between the seller and the buyer. In recent years, the topic of e-invoicing has received a lot of attention from most countries around the world, realizing the benefits it brings in terms of full integration and dematerialization of business processes. Turkey is one of the leading countries of einvoicing. In this study, opinions of the experts of e-invoicing in Turkey and earlier studies in the literature is evaluated in order to set user company's needs for selection the e-invoice service provider company. To calculate the importance degrees of company needs, DEMATEL method is used in this study. After that, e-invoicing system characteristics are identified to meet these needs. The relationship between company needs and system characteristics is evaluated within the framework of Software Quality Function Deployment (SQFD) and relative importance of system characteristics are calculated with the help of SQFD. After setting target values for each system characteristic, einvoicing service provider alternatives are evaluated with weighted distance metric and the most suitable alternative is determined.