Mineral katkılı harç numunelerinin yüksek sıcaklık davranışlarının incelenmesi
Investigation of the high temperature behavior of mineral mortar samples
  1. Tez No: 686317
  2. Yazar: MUHAMMED RAŞİT YALDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜNAYDIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR GÜÇLÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında, mineral katkılı harç numunelerin yüksek sıcaklık davranışları deneysel olarak incelenmiştir. Bu doğrultuda harç sistemi içerisindeki bağlayıcı malzeme olan çimento ile %10, %20, %30 oranında bazalt, profillit ve olivin mineralleri ikame edilmiştir. Hazırlanan şahit ve mineral katkılı numunelere 28 gün boyunca standart su kürü uygulanmıştır. Yüksek sıcaklık davranışlarını belirleyebilmek için şahit numuneler dışında (20 ºC), diğer numuneler 200 ºC, 300 ºC, 500 ºC, 700 ºC ve 900 ºC sıcaklık değerlerine ulaştıktan sonra bir saat süre ile bu sıcaklıklarda bekletilmişlerdir. Harç numunelerin fiziksel ve mekanik özelliklerini belirleyebilmek amacıyla birim hacim ağırlık, ultrases geçiş hızı, basınç dayanımı, eğilme dayanımı, nokta yük dayanımı, görünür porozite deneyleri ve taguchi optimizasyon yöntemi uygulanmıştır. Deneysel araştırmalar sonucunda, tüm sıcaklık değerlerinde mineral katkılı numuneler arasında en iyi sonuçların %10 bazalt, profillit ve olivin katkılı numunelerde oluştuğu tespit edilmiştir. Şahit numuneler ise tüm deney sonuçlarında katkılı numunelerden daha iyi sonuçlar göstermişlerdir. Taguchi optimizasyon yöntemine göre ise tahmini değerler ile deneysel veriler arasında pozitif yönlü güçlü doğrusal bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the high temperature behaviors of mineral-added mortar samples were examined experimentally. Accordingly, 10%, 20%, 30% basalt, profillite and olivine minerals were replaced with cement, which is the binding material in the mortar system. For 28 days standard water cure was applied to the witnesses and mineral-added samples witch had been prepared. In order to determine their high temperature behavior, apart from the witness samples (20 ºC), the other samples were kept at these temperatures for one hour after reaching the temperature values of 200 ºC, 300 ºC, 500 ºC, 700 ºC and 900 ºC. In order to determine the physical and mechanical properties of the mortar samples, unit weight, ultrasounic pulse velocity, compressive strength, tensile strength, point load index, apparent porosity tests and taguchi optimization method were applied. As a result of the experimental studies, it was determined that the best results among the mineral-added samples at all temperature values were obtained with 10% basalt, profillite and olivine-added samples. Witness samples, on the other hand, showed better results than the addivite samples in all test results. According to the Taguchi optimization method, it was determined that there was a strong positive linear relationship between the estimated values and the experimental data.