Prof. Dr. Zeki Aslan'ın değerlendirmeleriyle Türkiye'de astronomi eğitimi
The astronomy education in Turkey with the evaluations of Prof. Dr. Zeki Aslan
  1. Tez No: 686318
  2. Yazar: YEŞİM YAVUZ ÇİV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KORAY, PROF. DR. YAVUZ SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsanlığın varoluşundan bu yana gökteki cisimlerin merak edilmesi, tarımsal faaliyetler için güneşin hareketlerinin anlaşılması gibi temel ihtiyaçların karşılanması ihtiyacı astronomi bilimini doğurmuştur. Astronomi, evrenin işleyişinin anlaşılmasını, insanların aklındaki soruların giderilmesini hatta yeni sorular sormasını sağlamıştır. Astronomi bilimi insanların merak, keşif, hayal güçlerinin gelişmesine önayak olmuştur. Bu çalışmanın amacı, ülkemizin kıymetli astronomlarından Prof. Dr. Zeki Aslan'ın açıklamaları ve değerlendirmeleri ile Türkiye'deki astronomi eğitimi konusuna açıklık getirmek ve astronomi eğitiminin etkinliğinin artırılması için yapılması gerekenlerin yorumlanmasıdır. Bu bağlamda çalışmada temel nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanması noktasında katılımcı ile yapılandırılmış ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve katılımcının bilimsel çalışmaları doküman incelemesi tekniği ile incelenmiştir. Betimsel analiz yöntemi ile veri analizi gerçekleştirilerek çalışmanın bulguları elde edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre Prof. Dr. Zeki Aslan'ın Türkiye'deki astronomi eğitimi değerlendirmesi noktasında astronomiye ilginin son yıllarda artığı, fen öğretim programlarındaki güncellemenin astronomi alanına farkındalığının arttığına işaret olduğu belirtilmiştir. Ayrıca bilim şenlikleri, TÜBİTAK destekli projeler, gözlemevleri ve planetaryumların sayılarının artması ile insanların astronomi bilimine yönelik farkındalığın artacağı ve daha doğru bilgiler elde edeceği görülmüştür. İlköğretim seviyesinde ünite ve kazanımların düzenlenmesiyle öğrencilere temel seviyedeki astronomi bilgilerinin kazandırılması hususunun önem arz ettiği görülmüş ve ortaöğretimde seçmeli ders olan astronomi konularının zorunlu ders kategorisine alınmasının öğrencilerin bu alandaki gelişimine katkı sağlayacağı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the existence of humanity, the need to meet basic needs, such as curiosity about objects in the sky, understanding the movements of the sun for agricultural activities, has given rise to the science of astronomy. Astronomy has provided an understanding of the functioning of the universe, eliminating questions in people's minds, or even asking new questions. The science of astronomy has led to the development of people's curiosity, discovery, and imagination. The aim of this study is one of our country's precious astronomer Prof. Dr. Zeki Aslan's explanations and evaluations, as well as the interpretation of what needs to be done to clarify the subject of astronomy education in Turkey and to increase the effectiveness of astronomy education.In this context, the basic qualitative research method was used in the study. Structured and semi-structured interviews were conducted with the participant at the point of collecting the data, and the participant's scientific work was examined using the document review technique. Data analysis was performed by descriptive analysis method and the results of the study were obtained. According to the findings obtained from the study, it was stated that the interest in astronomy has increased in recent years at the point of Prof. Dr.Zeki Aslan's evaluation of astronomy education in Turkey, and the update in science curriculum indicates that his awareness of astronomy has increased.In addition, with the increase in the number of science festivals, TUBITAK-supported projects, observatories and planetariums, people's awareness of the science of astronomy will increase and more accurate information will be obtained. It has been seen that it is important to provide students with basic astronomy knowledge by organizing units and achievements at the primary level, and it has been suggested that taking astronomy subjects, which are elective courses in secondary education, into the mandatory course category will contribute to the development of students in this area.