Siltli numunelerde çok aşamalı (multistage) üç eksenli deney
Multistage triaxial test on silty soils
  1. Tez No: 686319
  2. Yazar: DUA KAYATÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN BOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Zeminleri tanımlayabilmek için laboratuvar ortamında uygulanan üç eksenli hücre kesme deneyi, zeminin kayma direncinin tayininde kullanılan deneylerden biridir. Kayma mukavemetini belirleyen parametrelerin elde edilebilmesi için üç eksenli hücre kesme deneyine tabi tutulan zeminin aynı özellik gösteren en az üç numunesinde bu deneyin uygulanması gerekir. Bu durumun aynı özellik gösteren numunelerin elde edilmesinin arazi şartlarından dolayı zor olması, zaman kaybı, ekonomik endişeler gibi sorunları beraberinde getirmesiyle zemin hakkında bilgi edinmeyi zorlaştırmaktadır. Bu noktada çok aşamalı (multistage) deneyler belirtilen sorunlara çözüm olmak adına geliştirilmiştir. Literatürde çok aşamalı deneylerin avantajlarının yanında güvenilir zemin davranışı ya da doğru kesme mukavemeti parametrelerinin elde edilememesi dezavantajları da bulunmaktadır. Bu çalışma kapsamında çok aşamalı deney yönteminin normal konsolide killerin Konsolidasyonlu-Drenajlı üç eksenli hücre deneylerinde kullanılabilirliği incelenmiştir. Farklı kil oranlarındaki killi zeminler ile yeniden oluşturularak hazırlanmış silindirik numuneler üzerinde hem geleneksel üç eksenli hücre kesme deneyi hem de çok aşamalı üç eksenli hücre kesme deneyi yürütülmüş ve deneyler çeşitlendirilerek kayma mukavemeti parametreleri karşılaştırılmıştır. Geleneksel ve çok aşamalı yöntemlerden elde edilen kayma direnci parametreleri arasındaki farklar incelenmiştir. Literatürde uygulanan çalışmaların yanında kayma direnci parametrelerinin bulunması için yeni bir yöntem daha uygulanmış ve tartışılmıştır. Uygulanan bu yeni yöntemin de umut verici sonuçlar sunduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The triaxial compression tests applied in the laboratory to define soils are one of the test methods used to determine the shear strength of the soil. In order to obtain the parameters determining the shear strength, this test should be applied on at least three samples of the soil subjected to the triaxial test, having the same characteristics. This situation makes it difficult to obtain information about the soils due to problems such as the difficulty of obtaining samples with the same characteristics due to field conditions, loss of time, and economic concerns. At this point, multistage tests have been developed to solve these problems. Contrary to the advantages of multistage tests in the literature, there are also disadvantages of not obtaining reliable soil behavior or accurate shear strength parameters. Within the scope of this study, the usability of the multistage test method in normally consolidated clayey silt soils with consolidated drainage triaxial tests was investigated, and both conventional triaxial tests and multistage tests were performed on cylindrical specimens prepared by reconstituted. The tests were carried out on clayey silty soils with different clay ratios. Thus, the shear strength parameters obtained from the tests were diversified and the obtained parameters were compared. The differences between the shear strength parameters obtained from conventional and multistage methods were investigated. In addition to the studies applied in the literature, a new method has been applied and discussed to find the shear strength parameters. It has been observed that this new method applied also gives promising results.