Kopenhag Kriterleri bağlamında Türkiye siyasetinde kadın
Women in Turkish politics in the context of Copenhagen Criteria
  1. Tez No: 686342
  2. Yazar: ÖZGE ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİM MACİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal, Ekonomi ve Siyasal İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kadınlar, tarih boyunca kültürel olarak birbirinden farklı olan uygarlıklarda ve farklı ekonomik ve sosyolojik dönemlerde kendilerine bir yer bulma çabası içinde olmuştur. Kadının bir anne olarak kutsal olması anlayışı zamanla kadının kamusal alandan uzaklaştırılıp özel alana kapatılmasına sebebiyet veren toplumsal cinsiyet sorununu ortaya çıkartmıştır. Demokrasinin ve insan hakları kavramının ortaya çıkması ve konuşulmaya başlanmasıyla beraber kadınlar da kendi haklarını kazanma savaşı vermiştir. İnsan hakları temeli üzerine inşa edilen Avrupa Birliği kadın hakları konusunu ciddiye almış, Birliğe üyelik şartları arasında kadın ve erkeğin eşit haklara sahip olması için gereken siyasi, hukuki ve toplumsal değerleri Kopenhag siyasi kriterleri içerisinde değerlendirmiştir. Bu çalışmada; Avrupa Birliği'ne üye olan Türkiye'nin üyeliğinin resmi olarak tanınmasıyla beraber, Avrupa Birliği İlerleme Raporlarıyla ülkede Kopenhag Kriterleri bağlamında dönüşen siyasal ve toplumsal düzende kadının yeri ele alınmıştır. Anahtar Kelimeler; toplumsal cinsiyet, kadın hakları, Kopenhag Kriterleri, Türkiye, Avrupa Birliği İlerleme Raporları
Özet (Çeviri)
Throughout history, women have struggled to find a place for themselves in culturally different civilizations and in different economic and sociological periods. The understanding of the sacredness of women as a mother has revealed the cultural gender problem which has caused women to be removed from the public spaces and closed to the private spaces. With the emergence of concepts such as democracy and human rights, women also fought to gain their own rights. The European Union which was built on the basis of human rights, took the issue of women's rights seriously, and required equal political, legal and social values for both men and women as the conditions of membership to European Union and included those right in the Copenhagen political criteria.In this study, with the official recognition of the membership of Turkey, the place of women in Turkey in the transformingpolitical and social order in the context of the Copenhagen Criteria has been discussed with the European Union Progress Reports. Keywords; gender, woman rights, Turkey, Copenhagen Criteria, European Union Progress Reports