Amerika Birleşik Devletleri büyük stratejisi çerçevesinde Çin Halk Cumhuriyeti politikası: Barack Obama dönemi (2009 – 2017)
USA policy towards Republic of China in the framework of grand strategy: The period of Barack Obama (2009 – 2017)
  1. Tez No: 686345
  2. Yazar: BURCU GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TEMİZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Sosyal Ekonomik ve Siyasal İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Diplomatik stratejiler, uluslararası aktörlerin küresel bağlamda en çok ihtiyaç duyduğu siyasi mekanizması haline gelmiştir. Saf ve yıkıma uğratılamaz bir hegemonya arayışına yönelik yapıcı tavsiyeler olarak da tanımlanabilen stratejiler, her zaman uzlaşma gayesi içerisinde olmamıştır. Uluslararası ilişkiler disiplininin rekabetçi ve anarşik doğası, güç arayışı doğrultusunda dünya politikasını şekillendirmiştir. Güç istenci, Friedrich Nietzsche tarafından en yüksek devinimli bir olgu olarak nitelendirilmiş ve gerçekleşen tüm değişim, dönüşümlere öncülük ettiği belirtilmiştir. Soğuk Savaş sonrası dönemin güvenlik algısında, devletlerin güvenlik stratejileri en üst seviyede konumlanmış ve güvensizlik hissi en kritik anları sembolize etmiştir. Önemli bir dış politika aracı olduğunun anlaşılmasıyla ekonomik güç, fütürist kurguların kontrol merkezi haline gelmiştir. Bu çalışma, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin karşıt ulusal güvenlik yaratımları ve tehdit algılamalarının, dünya düzenine olan etkisinin önemli olduğuna ilişkin savının değerlendirilmesinden yola çıkmıştır. İki büyük gücün çatışmalarından doğan kaotik düzenin incelenmesi gerçekçi yaklaşımlar aracılığıyla mümkün olmaktadır. Ele alınması gereken hegemonya kavramının kime ait olacağı sorusunun küresel sahada yanıt bulamadığını belirtmek gerekmektedir. Üçüncü dünya ülkeleri, çağdaş bilim yöntemleri sayesinde 'savaş' kavramının alışılmadık gözlemlerine şahit olmuştur. Amerikan ve Çin elitleri tarafından ilgi duyulan bu konuda yeni savaşlar, ticari ve teknoloji savaşlarının güç olgusu etrafında yeniden çerçevelenmesine olanak sağlamıştır. Bu çalışma, diplomatik bilgi aktarımı gelişiminin, Birleşik Devletler için hayati bir önem taşıdığı ve yeni savaş analizlerinin, dünya siyasetini nasıl şekillendirdiğine dair bulanık kısımları ortaya çıkarmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Diplomatic strategies have become the most needed political mechanism to international actors in the global context. Strategies have been defined as constructive advices to seek of a pure and indestructible hegemony and these strategies are not always pursuit of reconciliation. The competitive and anarchic nature of the discipline of international relations has shaped world politics in line with search for power. The Will to Power has been described by Friedrich Nietzsche as a phenomenon with the highest motion, and it has been stated that it leads to all the changes and transformations that take place. Security percepiton of the Post-Cold War period, the security strategies of the states are placed at the highest level and the feeling of insecurity has symbolized their most critical moments. Understanding that economic power is an important foreign policy instrument, this argument has become the control center of futurist fictions. This study departs from the drawing on contrast national security creations and threat detections of United States of America and People's Republic of China enormous effect on world order. Examine of the chaotic order born from the conflict of two great powers is possible through realistic approaches. Need to be address of the question: Who will lead the global hegemony? It should be emphasized that this question has not been answered. Third world countries have witnessed unusual observations of the concept of 'war' through contemporary science methods. New wars, known as commercial and technology wars entail reframing them around phenomenon of power and American and Chinese elites interest on this subject. This thesis attempt to expose blurry parts of diplomatic knowledge transfer, which is also vital to United States and new war analyses that how to shape of world politics.