Demokrasi üzerine görüşler: Sosyolojik bir perspektif
Views on democracy: A sociological perspective
  1. Tez No: 686378
  2. Yazar: KAN DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZER ATEŞ AYVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çağlar boyunca toplumlar birbirinden olabildiğince farklı yönetim biçimleri ile idare edilmişlerdir. Bu yönetim biçimlerinden en bilinenleri monarşi, oligarşi, teokrasi, totalitarizm ve demokrasidir. Tarihsel süreç içerisinde hak, eşitlik ve özgürlük düşüncesinin ortaya çıkması sonucu özellikle demokratik yönetime ve demokrasi kavramının getirdiği değerlere sarılmaya başlamıştır. Yaşadığımız çağın en arzulanan yönetim şekli“demokrasi”geçirdiği 2500 yıllık serüven boyunca, çağlara ve toplumlara göre farklılıklar göstermiş, algısı tanımı ve uygulanış biçimi sürekli değişime uğramıştır. Demokrasinin uygulanan hali ile idealde düşünülen hali her çağ için farklılıklar barındırsa da demokrasinin tanımlanışı da çağdan çağa değişmiştir. Örneğin günümüzün en ideal yönetim şekli olan demokrasi, Platon ve Aristoteles için arzulanan yönetim biçimlerinden değildi. Demokrasi günümüzün ideal yönetim biçimi olmakla beraber, kavramsal açıdan kökenlerinin dayandığı Antik Yunan Döneminden bu yana sürekli değişim göstermiştir. Demokrasi kavramının yaşadığı bu değişim ise; temel nitelikleri değişime uğramasa da farklı yaklaşımlar ve bu yaklaşımları temele alan farklı demokrasi kuramlarını ortaya koymuştur. Demokrasinin 2500 yıllık serüveninde sorunların çözümü için ortaya atılan her kuram çözüm yolları ile beraber yeni sorunları da beraberinde getirmiştir. Çünkü toplumlar da bireyler gibi ihtiyaçları, beklentileri, öncelikleri gün be gün değişen yapılardır. Her dönem kendisini yeniden inşa eden toplumlar gelişerek hayatlarına devam ederler fakat bu gelişmeler her zaman müspet anlamda da ortaya çıkmayabilir. Bu çalışmada demokrasi düşüncesinin tarihsel gelişimi, sosyolojik bir bakış açısı çerçevesinde sunulmaya gayret edilmiştir. Temel düşüncede; demokrasi yönetim biçiminden ziyade insanların bir arada, toplum niteliğinde yaşamasını sağlayan düzen olarak da büyük bir işlevselliğe sahiptir. Bu sebepler ile söz konusu kavram ele alınırken, bazı çerçevelerin çizilmesi ve bu çerçeve dâhilinde konunun işlenmesi gerekmektedir. Çalışmamızda demokrasi kavramı sosyolojik bakış açısından incelenecektir. Demokrasi çok farklı dönemlerde yaşamış olsalar da birçok düşünürü, üzerinde düşündüren bir kavram olmakla beraber, ortaya atılan fikirler birbirinden epey farklıdır. Çalışmanın amacı; demokrasi kavramının etimolojisini, kuramlarını ve modellerini açıklamak, demokrasinin Antik Yunan döneminde ele alınış şeklini ve geçtiğimiz yüzyılda yaşadığı gelişmeler sonucu ele alınışını sosyolojik bakış açısı ile incelemektir.
Özet (Çeviri)
Down the ages, societies have been governed by as many different forms of regimes as possible from each other. The best known of which are monarchy, oligarchy, theocracy, totalitarianism and democracy. With the emergence of the idea of rights, equality and freedom in the historical process, governments started to embrace democratic governance and the values brought by the concept of democracy.“Democracy”, as the most desired form of government of our age has evolved through ages and societies during its 2500-year existence, and the definition and implementation of its perception has constantly changed. Implementation of democracy and its ideal state differ for each age, at the same time the definition of democracy has also changed from age to age. For example, democracy, the most ideal form of government today, was not the desired form of government for Plato and Aristotle. Democracy is considered to be the ideal form of government today, though it has shown continuous change in conceptual terms since the Ancient Greek Period. This change experienced by the concept of democracy conserved its basic qualities; at the same time, it revealed different approaches and different theories of democracy based on these approaches. During the 2500-year evolution of democracy, every theory put forward for the solution of the problems has brought new problems along with the solutions. Because societies are structures just like individuals, whose needs, expectations and priorities change day by day. Societies that rebuild themselves every period develop and continue their lives, but these developments may not always occur in a positive sense. In this study, we tried to present the historical development of the idea of democracy within the framework of a sociological perspective. Basically democracy has a great functionality as an order that enables people to live together as a society rather than a form of government. Therefore, while dealing with the concept in question, some frames should be drawn and the subject should be discussed within this framework. In our study, the concept of democracy will be examined from a sociological point of view. Although democracy lived in very different periods, it is a concept analyzed by many thinkers, and the ideas put forward are quite different from each other. Purpose of the study: To explain the etymology, theories and models of the concept of democracy, to examine the way democracy was handled in the Ancient Greek period and its treatment as a result of the developments experienced in the past century from a sociological perspective.