Tefecilik suçu
The crime of usury
- Tez No: 686379
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın konusunu oluşturan“Tefecilik suçu”, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 241. maddesinde,“Ekonomi, Sanayi ve Ticarete Karşı Suçlar”arasında düzenlenmiştir. Bu suç ile kazanç elde etmek amacıyla ödünç para vermek yaptırıma bağlanmıştır. Tefecilik suçuna benzer bir hüküm 765 sayılı mülga Türk Ceza Kanunu'nda yer almamış olup tefecilik sayılan fiillere ve bu fiiller için öngörülen yaptırıma ilk defa 1933 yılında yürürlüğe giren 2279 sayılı Ödünç Para Verme İşleri Hakkında Kanun'da yer verilmiştir. Daha sonra 90 sayılı Ödünç Para Verme İşleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'de de tefecilik suç olarak kabul edilmiştir. Ancak 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda yer alan hüküm öncekilerden farklı olarak kazanç elde etmek amacıyla tek bir ödünç para verme fiilini suç olarak kabul etmiştir. Ödünç para vermenin meslek veya uğraş olarak icra edilmesi, suçun oluşumu için şart koşulmamıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, tefecilik suçuna ilişkin genel bilgilere yer verilmiştir. Bu kapsamda tefecilik suçu ile ilişkili görülen“tüketim ödüncü sözleşmesi”ve“aşırı yararlanma”konularına kısaca değinilmiştir. Ardından tefecilik suçu ve sözleşme özgürlüğü ilişkisinden bahsedilmiştir. Çalışmanın devamında ise tefecilik suçu, doktrinde ileri sürülen görüşler ve yargı kararları ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
“Crime of Usury”, which is the subject of this study, is regulated among the“Crimes Against Economy, Industry and Trade”in Article 241 of the Turkish Penal Code No.5237. With this article, lending money in order to gain profit is sanctioned. A provision similar to the crime of usury has not been included in the promulgated Turkish Penal Code numbered 765. The acts considered usury and the sanctions for these acts were first included in the Law on Lending Money No.2279, which entered into force in 1933. Later, in the Decree Law No. 90 on Lending Transactions, usury is determined as a crime. However, the provision in the Turkish Penal Code numbered 5237, unlike the previous ones, has accepted the act of lending a single loan as a crime. The execution of the lending of money as a profession or occupation is not required for the formation of the crime. In the first part of the study, general information about the crime of usury is given. In this context, the concepts of“Loan for Consumption”and“Lesion”will be discussed in terms of their relevance to crime of usury. Then, the relationship between crime of usury and freedom of contract is addressed. In the continuation of the study, the crime of usury is examined in the light of the doctrine and case law.