Tekstil endüstrisi atıksularının ileri oksidasyon yöntemleri ile arıtımı
Treatment of textile industry wastewater with advanced oxidation methods
  1. Tez No: 686382
  2. Yazar: EZGİ ÜNAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN GÜNEŞ, DOÇ. DR. DENİZ İZLEN ÇİFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tekstil endüstrisi atıksuları yüksek kirlilik konsantrasyonuna sahip, organik ve inorganik maddelerin fazla bulunduğu atıksulardır. Ayrıca tekstil endüstrisi en çok su kullanan endüstriler arasında yer aldığından çevreye olan etkileri oldukça fazladır. Oluşan atıksuların geleneksel arıtım yöntemleriyle arıtılmalarının zorlukları nedeniyle ileri oksidasyon süreçleri ile arıtılmaları son yılların araştırma konusu haline gelmiştir. Bu çalışmada tekstil endüstrisi atıksuyunun karakterizasyon çalışması yapılmış ve PS/UV, H2O2/UV, O3 ve O3/H2O2 oksidasyon süreçlerine tabi tutulmuştur. PS/UV oksidasyon sürecinde 120 dakika sonunda %77 KOİ giderim verimi ile yasal limitler sağlanmıştır. 15 dakika sonunda %94 renk giderimi elde edilirken 5 saatin sonunda %76 TOK giderimi gözlenmiştir. H2O2/UV prosesinde 150 dakika sonunda %86 giderim verimi ile yasal limitler sağlanmıştır. Renk giderimi ise PS/UV sürecine kıyasla daha yavaş olmuş, 180 dakika sonunda %94 verim elde edilebilmiştir. TOK giderimi ise 5 saatin sonunda %74 olmuştur. O3 oksidasyonu yüksek pH (11) değerinde daha etkili olmuştur ancak %27 KOİ ve %75 renk giderim verimi ile yasal limitler sağlanamamıştır. O3/H2O2 sürecinde ise sisteme eklenen H2O2 yüksek pH'da ozonlama sürecine kıyasla KOİ gideriminde yetersiz kalmıştır. %15 KOİ ve %80 renk giderim verimi sonucunda yasal limitler sağlanamamıştır. Elde edilen veriler neticesinde en verimli sürecin PS/UV oksidasyon sürecinin olduğu ancak maliyet karşılaştırılması yapıdığında H2O2/UV sürecinin daha ekonomik olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wastewaters of textile industry have high pollutant content, and also includes a lot of organic and inorganic materials. Also because textile industry is one of the most pollutant industries, the effect on the environment is significant. Purification with advanced oxidation processes recently became an important topic due to the difficulties of purification with traditional methods. In this research we looked at the characterization and PS/UV, H2O2/UV, O3 and O3/H2O2 oxidation of wastewater which was from textile industry. During PS/UV oxidation, after 120 minutes %70 COD removal efficiency which is the legal limits were achieved. After 15 minutes, %94 colour removal was achieved and after 5 hours %76 TOC removal was observed. In H2O2/UV process after 150 minutes %86 removal efficiency was reached, which is the legal limit. However in PS/UV color removal was slower and after 180 minutes %94 efficiency was observed. After 5 hours TOC removal was %74. Ozone oxidation was more effective in high pH values (11) however %27 COD and %75 colour removal efficiency could not be reached. The H2O2 added, during the O3/H2O2 was inadequate in COD removal compared to High pH ozone process. With the %15 COD and %80 colour removal efficiencies legal limits could not be reached. In the end, with the data in hand, it was observed that the most efficient process was PS/UV oxidation. However compared to H2O2/UV process, PS/UV was the more expensive one.