İzmir ilinde bulunan sulama birliklerinin idari ve mali açıdan yapısal analizi
Administrative and financial structural analysis of irrigation unions in İzmir province
- Tez No: 686383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Türk idare teşkilat yapısı içinde merkezi idarenin başkent ve taşra teşkilatı dışında bulunan, yerel kamu hizmetlerini sunmak amacıyla kurulmuş, idari ve mali özerkliğe sahip olan idareler yerel yönetimler olarak tanımlanmaktadır. Yalnızca yasalarda açıkça ve sınırlı olarak belirtilen durumlarda merkezi idarenin idari vesayeti altında bulunan bu birimler il özel idareleri, belediyeler, büyükşehir belediyeleri ve köylerden oluşmaktadırlar. Yerel yönetimler merkezi otoritenin yetkilerinden bir kısmını bazı yerel otoritelere devretmesiyle ortaya çıksalar da zamanla hizmetlerdeki değişimlere ayak uyduramadıkları için ya birleşmiş ya da aralarında işbirliği yapmışlardır. Bu birleşme ve işbirliği sonucunda, iki ya da daha fazla yerel yönetim biriminin yetersiz kaldıkları yerel hizmetleri eksiksiz şekilde yerine getirebilmek amacıyla bir araya gelmesiyle“mahalli idare birliği”kavramı doğmuştur. Yeni bir kamu tüzel kişiliğine sahip olan mahalli idare birliklerini, beşinci bir yerel yönetim birimi olarak değil yerel yönetim birimlerine destek kuruluşları olarak değerlendirmek gerekir. Yerel yönetim birimlerinin bütün görevlerini kapsayacak şekilde ve amacı açıkça belirlenmemiş birlik kurulmasının kanun tarafından yasaklanmış olması bu değerlendirmenin en önemli kanıtıdır. Bu çalışmada başta 2005 yılında yürürlüğe giren Mahalli İdare Birlikleri Kanunu'na tabi olarak kurulan Sulama Birlikleri'nin günümüze değin uğradığı birçok yasal ve yapısal değişikliğe yer verilmiştir. Çalışmanın çıkış noktasını oluşturan bu yasal değişiklikler sonucunda İzmir ilinde bulunan sulama birliklerinin 2020 yılındaki mevcut idari ve mali yapılarını tespit edebilmek amacıyla Menemen, Dikili, Kestel ve Küçük Menderes Sulama Birlikleri Başkanları ile anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasıyla elde edilen veriler nitel analiz tekniklerinden içerik analizi yöntemiyle analiz edilip hipotezlerin doğruluğu sınandıktan sonra belirtilen Sulama Birlikleri'nin mevcut yapıları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the Turkish administrative organization structure, the administrations outside the capital and provincial organizations of the central government, established to provide local public services, and have administrative and financial autonomy are defined as local governments. These units, which are under the administrative tutelage of the central government only in cases clearly and limitedly specified in the laws, consist of special provincial administrations, municipalities, metropolitan municipalities and villages. Although local governments emerge with the transfer of some of the central authority's powers to some local authorities, they either united or cooperated with each other because they could not keep up with the changes in services over time. As a result of this merger and cooperation, the concept of“local administration union”was born when two or more local government units came together in order to fulfill the local services they fell short of. Local administration unions, which have a new public legal personality, should be evaluated as support organizations for local government units, not as a fifth local government unit. The most important evidence of this assessment is that the establishment of an association, which covers all the duties of local government units and whose purpose is not clearly defined, is prohibited by law. In this study, many legal and structural changes that have been experienced until today by Irrigation Unions, which were established under the Law of Local Administration Unions, which entered into force in 2005, are included. As a result of these legal changes, which constitute the starting point of the study, a survey was conducted with the Presidents of Menemen, Dikili, Kestel and Küçük Menderes Irrigation Unions in order to determine the current administrative and financial structures of the irrigation unions in İzmir province in 2020. After analyzing the data obtained through the survey study with content analysis method, one of the qualitative analysis techniques, and testing the accuracy of the hypotheses, the existing structures of the mentioned Irrigation Unions were evaluated.