Bağlanma ve ilişki istikrarı ilişkisinde otantikliğin aracı rolü
Mediating role of authenticity in attachment and relationship commitment
- Tez No: 686400
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, bağlanma stillerinin romantik ilişkilerde ilişki istikrarı üzerinde otantikliğin aracı etkisinin olup olmadığının anlaşılması amacıyla yapılmıştır. Araştırma Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinde farklı illerde yaşayan, 18-65 yaş arasında, en az 1 aylık romantik ilişkiye sahip katılımcılardan oluşmaktadır. Örneklem 187 erkek, 233 kadın olmak üzere toplam 420 bireyden oluşmaktadır. Bağlanma ve ilişki istikrarı arasındaki ilişkide otantikliğin aracı etkisini incelemek için çalışmada Kişisel Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II, İlişki İstikrarı Ölçeği ve Otantiklik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizi için Yapısal Eşitlik Modellemesi uygulanmıştır. Analiz sonucunda, bağlanma stilleri ile ilişki istikrarının alt faktörleri olan ilişki doyumu, seçeneklerin niteliğini değerlendirme ve ilişki yatırımı arasındaki ilişkide otantiklliğin aracı etkisi olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate whther there is a mediatör effect of authenticty on the relationship between attachment styles and relationship stability in romantic relationships. The study was conducted among participants with ages between 18 and 65, who live in different cities from the 7 geographical regions of Turkey and have at least 1-month long romantic relationships. The sample consists of 187 males and 233 females with a total of 420 individuals. To examine the mediatör effect of authenticity on the releationship between attachment and relationship stability, Personal Information Form, Experiences in Close Relationships-Revised Questionnaire, Relationship Stability Scale, and Authenticity Scale were used. Structural Equation Modelling was applied to analyze the data in the present study. The results of the study show that there is a mediator effect of authenticity on the relationship between attachment styles and satisfaction level, the quality of alternatives, and the investment size, which are sub dimensions of the relationship stability.