Bağlanma modeli ve ilişki istikrarı arasındaki ilişkiye stresle başa çıkma yöntemlerinin aracı etkisi
Mediating effect of stress coping techniques in the relationship between attachment model and relationship stability
  1. Tez No: 796003
  2. Yazar: PİRAYE SU ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. GÜLHAN GÖKÇE CERAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Stresle başa çıkma yöntemlerinin bireylerin iyi oluş halini etkilediği göz önüne alındığında mevcut araştırma birçok alanı etkilemiş olan bağlanma modeli ile ilişki istikrarı ilişkisinde stresle başa çıkma yöntemlerinin aracı etkisini incelemektedir. Araştırma kapsamında katılımcılara kar topu tekniğiyle ulaşılmıştır. Katılımcılar 18-70 yaş aralığında ve güncelde romantik ilişkisi olan bireylerden oluşmaktadır. Örneklem 270 kadın, 127 erkek ve 3 cinsiyetini belirtmek istemeyen olmak üzere toplamda 400 katılımcıdan oluşmaktadır. Söz konusu niceliksel çalışmada aracı etkiyi incelemek adına stresle başa çıkma ölçeği, üç boyutlu bağlanma ölçeği ve ilişki istikrarı ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analiz kısmında ise korelasyon ilişkisi SPSS programıyla incelenirken yapısal eşitlik modellemesi ise Lisrel programı ile ele alınmıştır. Analiz sonucunda stres yaşantılarının güvenli bağlanma modeli ve ilişki istikrarı arasındaki ilişkiye aracılık ettiği bulunmuştur. Sonuçlar güvenli ve güvensiz bağlanma modelleri arasındaki farklılıklar açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering that the techniques to cope with stress supports the well-being of individuals, the current research examines the mediating effect of methods to cope with stress in the relationship between attachment model and relationship stability, which has affected many areas. Within the scope of the research, the participants were reached with the snowball technique. Participants consist of individuals between the ages of 18-70 and currently in a romantic relationship. The sample consists of a total of 400 participants, 270 women, 127 men and 3 who do not want to specify their gender. In this study which is quantitative, the stress coping scale, three-dimensional attachment scale and relationship stability scale were used to examine the mediating effect. The analysis part of the data was handled with correlation relationship by using SPSS program and structural equation modeling by using Lisrel program. As a result of the analysis, it was found that stress experiences mediated the relationship between secure attachment model and relationship stability. The results are discussed in terms of the differences between secure and insecure attachment models