Para-Sasakian manifoldlar üzerinde bazı eğrilik şartları
Some curvature conditions on para-Sasakian manifolds
- Tez No: 686407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL EFTAL ACET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez çalışmasının amacı para-Sasakian manifoldlarda eğrilik tensör alanlarının bazı özellikleri incelemektir. Bu tez dört kısımdan oluşmaktadır. Tezin birinci bölümü giriş bölümü olup hemen hemen parakontakt manifoldlarla ilgili yapılan çalışmalar üzerinde durulmuştur. İki ve üçüncü bölümlerde semi-Riemann manifoldlarla ilgili temel tanım ve teoremler incelenmiş, concircular eğrilik tensörü ve projektif eğrilik tensörü kavramlarına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise para-Sasakian manifoldlar üzerinde bazı eğrilik şartları incelenerek manifoldlarla ilgili bazı sınıflandırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine some properties of tensör fields in para-Sasakian manifolds. This thesis consists of four parts. The first part of the thesis is the introductory part, and almost the studies on paracontact manifolds are emphasized. In the seccont and third chapters, some basic definitions and thorems related to semi-Riemann manifolds are examined, and the concepts of cocircular curvature tensor and projective curvature tensor are given. In the fourth chapter, some curvature conditions on para-Sasakian manifolds are examined and some classifications are optained on this manifolds.