Bir kuaför işletmesinde iş sağlığı ve güvenliği kapsamında kimyasal risk değerlendirmesi
Investigation of chemical risk factors in hairdressers
  1. Tez No: 686409
  2. Yazar: SEDAT TEYFUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERMİN BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Kimya, Public Health, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kuaför salonlarında kullanılan ürünlerin yapımında 5.000'den fazla çeşitte kimyasal kullanıldığı bilinmektedir. Bu ürünlerin başlıcaları, saç rengi açıcılar, saç boyaları, perma ve saç düzeltme ürünleri, tırnak ve cilt bakımı ürünleridir. Kullanılan bu ürünlerin uygulanması sırasında çalışanların solunum ve deri yolu ile irritan, alerjik veya karsinojenik potansiyeli olan kimyasallara maruz kaldığı bilinmektedir. Bu çalışmanın temel amacı kuaförlerde iş sağlığı ve güvenliği kapsamında kimyasal risk etmenlerinin incelenmesidir. Araştırmada İstanbul ilinde 5 kuaför salonunda, çalışma ortamında ve bu salonlarda görevli 30 çalışanın solunum bölgesinde başlıca formaldehit ve o-toluidin dahil olmak üzere toplam 46 Uçucu Organik Kimyasal (VOC) bileşiğin düzeyleri ölçülerek çalışanların kimyasal risk etmenlerine maruziyetleri değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda kuaför salonu çalışanlarının formaldehit ve o-toluidin kimyasallarına maruziyet açısından yüksek risk grubunda olduğu saptanmıştır. Araştırmada incelenen diğer kimyasallar açısından çalışan maruziyeti sınır değerler içerisindedir.
Özet (Çeviri)
It is known that more than 5,000 kinds of chemicals are used in the production of products used in hairdressing salons. The main of these products are hair color lighteners, hair dyes, perms and hair straightening products, nail and skin care products. It is known that during the application of these products, the employees are exposed to chemicals with irritant, allergic or carcinogenic potential through the respiratory and skin. The main purpose of this study is to examine chemical risk factors in hairdressers within the scope of occupational health and safety. In the study, the exposure of the employees to chemical risk factors was evaluated by measuring the levels of 46 Volatile Organic Chemical (VOC) compounds, including the main formaldehyde and o-toluidine, in 5 hairdressing salons in the province of Istanbul, in the working environment and in the respiratory zone of 30 employees working in these salons. As a result of the research, it was determined that the hairdresser's employees are in high risk group in terms of exposure to formaldehyde and o-toluidine chemicals. Employee exposure in terms of other chemicals examined in the study is within the limit values