Ergen sporcuların sportif karakter yapıları ile hedef yönelimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of relationship between adolescent athletes' sportive characteristics and goal orientation
  1. Tez No: 686417
  2. Yazar: İBRAHİM İLTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada, ergen sporcuların sportif karakter yapıları ile hedef yönelimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda ergen sporculardan 461 sporcunun sportif karakter yapıları ile hedef yönelimleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma ilişkisel araştırma deseni ile yürütülmüştür. Araştırmada katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için kişisel bilgi formu, hedef yönelimi ölçeği ve spor karakter ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın analizinde IBM SPSS 23 Paket programı kullanılarak değişkenler yüzde (%), frekans, ortalama değerler açısından tanımlayıcı istatistikleri kullanılmıştır. Normallik varsayımını incelemek amacıyla basıklık çarpıklık değerleri incelenmiştir. Veriler normal dağılım gösterdiği için t-testi, tek yönlü varyans analizi, pearson korelasyon ve regresyon analizi uygulanmıştır. Sonuç olarak; cinsiyet ve spor yaşı değişkenine göre bireylerin spor karakteri ve hedef yöneliminde anlamlı farklılık görülmemiştir. Yaş ve spor branşı değişkenine göre spor karakteri ve hedef yöneliminde farklılıklar görülmüştür. Hedef yöneliminin alt boyutları ile spor karakterinin alt boyutları arasında pozitif yönlü ilişki görülmüştür. Spor karakterinin bazı alt boyutları görev ve ego yönelimi üzerinde anlamlı yordayıcıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between the sportive character structures and their goal orientations of adolescent athletes. In this context, the relationship between the sportive character structures and goal orientations of 461 adolescent athletes will be determined. The study was conducted with correlational research design. Personal information form, goal orientation scale and sports character scale were used in the study. In the analysis of the research, descriptive statistics were used in terms of percentage (%), frequency and mean values by using IBM SPSS 23 Package program. In order to examine the assumption of normality, kurtosis skewness values were examined. Since the data showed normal distribution, t-test, one-way analysis of variance, Pearson correlation and regression analysis were applied. As a result; There was no significant difference in sports character and goal orientation of individuals according to gender and sports age variable. There was significant differences in sports character and goal orientation according to age and sports branch variable. A positive relationship was observed between the sub-dimensions of goal orientation and the sub-dimensions of sports character. Some sub-dimensions of sports character are significant predictors of task and ego orientation.