Temel yaşam desteği bilgi ve becerilerinin arttırılmasında eğitim stratejisi olarak farklı simülasyon yöntemlerinin etkinliği
In the increasing of the basic life support information and skills the attraction of the different simulation methods as an education strategy
  1. Tez No: 686432
  2. Yazar: DİLEK YILDIRIM TANK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Tüm dünyada en önemli ölüm nedenlerinden biri olan kardiyak arrest durumunda uygulanan temel yaşam desteği uygulaması sağ kalım oranlarını önemli ölçüde arttırmaktadır. Hayati öneme sahip olan uygulamanın edinilmesi ve kalıcılığının arttırılması adına etkin eğitim stratejisini belirlemek için planlanan bu çalışma ile farklı simülasyon yöntemleri karşılaştırılmıştır. Araştırma, 21.02.2020-02.09.2020 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında öğrenciler bilgisayar destekli randomizasyon yöntemiyle, düşük gerçeklikli simülasyon, yüksek gerçeklikli simülasyon ve sanal gerçeklik olmak üzere 30 kişilik 3 gruba ayrılmıştır. Öğrencilere verilen teorik eğitim sonrası her grup uygulama eğitimini belirlenen simülasyon yöntemi ile almıştır. Öğrencilerin bilgi düzeyleri eğitimden önce, eğitimden hemen sonra, eğitimden 3 ay sonra ve eğitimden 6 ay sonra değerlendirilmiştir. Beceri değerlendirmeleri ise laboratuvar uygulaması sırasında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Basic life support practice in cases of cardiac arrest, which is one of the most important causes of death worldwide, significantly increases survival rates. Different simulation methods were compared with this study, which is planned to determine the effective training strategy in order to acquire and increase the permanence of the vital application. The research was carried out with the students of Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Health Sciences Nursing Department between 21.02.2020-02.09.2020. Within the scope of the research, the students were divided into 3 groups of 30 people, including low-reality simulation, high-reality simulation, and virtual reality, using computer-assisted randomization. After the theoretical training given to the students, each group received practical training with the determined simulation method. The knowledge levels of the students were evaluated before, immediately after, 3 months after and 6 months after the training. Skill assessments were made during the laboratory application.