Acil serviste çalışan hemşirelerin triyaj karar verme becerilerinin ve eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi
Determination of triage decision-making skills and trainingneeds of nurses working in the emergency department.
  1. Tez No: 741246
  2. Yazar: TUĞBA ÇETİNKAYA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL BODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Emergency Medicine, Education and Training, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırmanın amacı; acil servis birimlerinde çalışan hemşirelerin triyaj karar verme becerilerinin ve eğitim gereksinimlerinin belirlenmesidir. Araştırma, İstanbul Avrupa yakasındaki devlet ve eğitim araştırma hastanelerinde çalışan 239 acil servis birimi hemşiresi ile yapılmıştır. Araştırmada“Bilgi Formu”,“Yarı Yapılandırılmış Soru Formu”ve“Triyaj Karar Verme Envanteri”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırmada toplanan verilerin analizi için SPSS 17.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the triage status of nurses working in emergency services and their training needs for emergency services. The research was carried out with 239 nurses working in the emergency departments of public hospitals and training and research hospitals located on the European side of Istanbul.“Information Form”,“Structured Questionnaire”and“Triage Decision Making Inventory”were used as data collection tools in the research.