Fazla kilolu ve obez bireylerde sağlık inancının incelenmesi
Examining health beliefs in overweight and obese individuals
- Tez No: 686433
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KIZILCI ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışma, fazla kilolu ve obez bireylerin, kilo vermeye yönelik sağlık inançlarının incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı nitelikte olan çalışmanın örneklemini, bir iş yeri sağlık birimin çalışan fazla kilolu ve obez 48 kadın ve 115 erkek olmak üzere 163 kişi oluşturmuştur. Çalışmanın verileri Katılımcı Bilgi Formu ve Obezitede Sağlık İnanç Modeli Ölçeği (OSİMÖ) ile toplanmış, ANOVA testi, t testi ve korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışmada; fazla kilolu ve obez bireylerin eğitim durumu, medeni durum, çalışma şekli, çalışma süresi ve ebeveynlerinde kilo problemi olma durumuna göre OSİMÖ puanlarında anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the health beliefs of overweight and obese individuals about weight loss. The sample of the descriptive study consisted of 163 overweight and obese 48 females and 115 males working at a workplace health unit. The data of the study were collected using the“Participant Information Form”and the“Health Belief Model Scale in Obesity”and evaluated with ANOVA test, t test and correlation analysis. In the study; It was determined that there was no significant difference in OSIMÖ scores according to educational status, marital status, working style, working time, and the status of having weight problems in parents (p> 0.05).