Reliable control of slip energy recovery drives againts power supply disturbunces
Kayma-enerjisi geri kazanımlı sürücü sistemlerinin anlık şebeke dalgalanmalarına karşı güvenilir bir şekilde kontrolü
- Tez No: 68646
- Danışmanlar: DR. IŞIK ÇADIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Öz KAYMA - ENERJİSİ GERİ KAZANIMLI SÜRÜCÜLERİNİN ANLIK ŞEBEKE DALGALANMALARINA KARŞI GÜVENİLİR BİR ŞEKİLDE KONTROLÜ Akçam Gökhan Yüksek lisans, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Dr. Işık Çadırcı Ocak 1997, 101 sayfa Endüstride yaygın olarak büyük kapasiteli endüksiyon motorlarının hız kontrolünde kullanılan kayma enerjisi geri kazanımlı sistemler, anlık besleme arızalan durumunda güvenilir bir şekilde kullanılamamaktadırlar. Bu tezde, anlık gerilim kesintilerinde, şebeke geriliminin geri gelmesi durumunda endüksiyon motorunda oluşan geçici durum voltaj ve akımlar üç fazın birden kesilmesi durumu için hibrid makina modeliyle, iki fazlı çalışma için ise gerçek makina modeliyle incelenmektedir. Aynı zamanda kayma enerjisi geri kazanımlı sistemlerin güvenilir bir şekilde kullanılabilmesi için statik metodlar verilmiştir. Teorik sonuçlar laboratuvarda elde edilen deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Endüksiyon Motorlar, Kayma - Enerjisi,Anlık Güç Kesintisi, Hibrid Model
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RELIABLE CONTROL OF SLIP ENERGY RECOVERY DRIVES AGAINST POWER SUPPLY DISTURBANCES Akçam, Gökhan M. Sc, Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Dr.Işık Çadırcı January 1997,101 pages Slip energy recovery drives, widely used for speed control of large capacity induction motors in the industry, are incapable of smooth continuous operation at instantaneous power failure. In this paper, transient voltage and current phenomena in the induction motor after recovery of all phases at instantaneous power failure, and under unbalanced two-phase operation are analyzed by means of hybrid and actual induction machine models respectively. Then static methods to ensure the continuity of operation are presented. Theoretical results are verified experimentally on a laboratory set up. Keywords : Induction Motor, Slip - Energy, Instantaneous Power Failure, Hybrid Model m