Örgütsel muhalefetin çalışan yalnızlığı çalışan performansı ve yaşam tatmini üzerine etkisi: Bir alan araştırması
The effect of organizational opposition on employee loyalty, employee performance and life satisfaction: A field study
- Tez No: 686466
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Örgütlerin rekabet ortamında varlığını sürdürebilmeleri için örgüt içinde belli bir yöntem uygulanmaktadır. Yöneticilerin belirledikleri bu yöntemlere çalışanların uyum sağlaması beklenmektedir. Ancak bazı durumlar da çalışanlar bu yöntemlere uyum sağlamakta güçlük çekip karşıt görüş belirtmeyi tercih etmektedirler. Çalışanların muhalif davranış sergilemesi sonucunda örgüt içinde karşılaşacağı durumlar ise araştırma konusu haline gelmiştir. Bu araştırmada; örgütsel muhalefetin çalışan yalnızlığı, çalışan performansı ve yaşam tatmini üzerine etkisi araştırılmıştır. Verilerin toplanması için anket tekniğine başvurulmuştur. Anket Kahramanmaraş ilinde metal mutfak eşya sektörü çalışanlarından tesadüfi örneklem yöntemiyle seçilen 350 çalışandan toplanmıştır. Araştırma verileri SPSS kullanılarak korelasyon ve regresyon analizleri ile test edilmiştir. Yapılan korelasyon analizi sonucunda, örgütsel muhalefetin alt boyutlarından dikey muhalefet ile çalışan yalnızlığının alt boyutlarından duygusal yalnızlık ve sosyal yalnızlık arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Yine yapılan korelasyon analizi sonucunda örgütsel muhalefetin diğer alt boyutu yer değiştirmiş ve yatay muhalefet ile çalışan yalnızlığının alt boyutlarından duygusal yalnızlık ve yaşam tatmini arasında anlamlı negatif yönlü ilişki tespit edilmiştir. Regresyon analizi sonucunda ise dikey muhalefetin duygusal yalnızlık ve sosyal yalnızlığı; yer değiştirmiş ve yatay muhalefetin yaşam tatminin anlamlı ve negatif yönde etkilediği bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order for organizations to survive in a competitive environment, a certain method is applied within the organization. Employees are expected to comply with these methods determined by the managers. However, in some cases, employees have difficulty in adapting to these methods and prefer to express opposing views. The situations that employees will encounter in the organization as a result of their opposing behavior have become the subject of research. In this study; The effect of organizational opposition on employee loneliness, employee performance and life satisfaction has been investigated. Questionnaire technique was used to collect data. The survey was collected from 350 employees selected by random sampling method from metal kitchenware sector employees in Kahramanmaraş province. SPSS program was used analyze the data. Correlation and regression tests were conducted to reveal the relationship between variables. As a result of the correlation analysis, a significant and negative relationship was found between vertical opposition, which is one of the sub-dimensions of organizational opposition, and emotional loneliness and social loneliness, which are sub-dimensions of employee loneliness. As a result of the correlation analysis, the other sub-dimension of organizational opposition was displaced and a significant negative relationship was found between horizontal opposition and emotional loneliness, which are sub-dimensions of employee loneliness, and life satisfaction. As a result of the regression analysis, emotional loneliness and social loneliness of vertical opposition; It was found that the displaced and horizontal opposition defined life satisfaction in a meaningful and negative way.