Bilgisayar destekli kimya öğretiminin öğretmen adaylarının akademik başarısına ve öğrenmenin kalıcılığına etkisi
The effect of computer-aided chemistry teaching on academic success of teacher candidates and permanent of learning
  1. Tez No: 686465
  2. Yazar: ÖMER DURMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN YANARATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, bilgisayar destekli kimya öğretiminin fen bilgisi öğretmenliği bölümünde okuyan öğretmen adaylarının akademik başarısına ve öğrenmenin kalıcılığına etkisini belirlemektir. Araştırma sürecinde nicel araştırma yaklaşımlarından olan deney kontrol gruplu ön test son test yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmaya uygun örnekleme yöntemi ile seçkisiz olarak belirlenmiş 78 öğretmen adayı katılım sağlamıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak alanyazında geçerliği ve güvenirliği bulunan“Genel Kimya Başarı Testi”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler betimsel ve çıkarımsal istatistik teknikleri ile çözümlenmiştir. Veri analizi süreci SPSS 23.0 paket programı kullanılarak yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarının normal dağılım göstermemesi nedeniyle parametrik olmayan test teknikleri kullanılmıştır. Bu kapsamda Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testi tercih edilmiştir. Araştırma sonucunda bilgisayar destekli öğretimin yapıldığı deney grubu lehine anlamlı düzeyde olumlu bir farklılaşma olduğu görülmüştür. Ayrıca cinsiyet değişkeni açısından kadınların erkeklere göre daha yüksek ortalamaya sahip olduğu belirlenmiştir. Sınıf düzeyi açısından öğretmen adayları arasında anlamlı bir farklılık oluşmamıştır. 6 hafta sonra yapılan kalıcılık testi sonucunda olumlu ve büyük oranda bir korelasyon olduğu ve öğrenmenin kalıcılığının sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of computer-assisted chemistry teaching on the academic success and permanence of learning of teacher candidates studying in the science teaching department. In the research process, pre-test post-test quasi-experimental design with experimental control group, which is one of the quantitative research approaches, was used. 78 teacher candidates, who were selected randomly with convenient sampling method, participated in the research.“General Chemistry Achievement Test”, which has validity and reliability in the literature, was used as a data collection tool in the research. The data obtained as a result of the research were analyzed with descriptive and inferential statistical techniques. The data analysis process was carried out using the SPSS 23.0 package program. Non-parametric test techniques were used because the research results did not show normal distribution. In this context, Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were preferred. As a result of the research, it was seen that there was a significant positive differentiation in favor of the experimental group in which computer-assisted instruction was given. In addition, it was determined that women had a higher mean than men in terms of gender variable. There was no significant difference between teacher candidates in terms of grade level. As a result of the permanence test performed after 6 weeks, it was seen that there was a positive and large correlation and the permanence of the learning was provided.