Özel spor merkezlerine devam eden bireylerin bazı değişkenlere göre öz yeterlik düzeylerinin incelenmesi
Examination of self-efficacy conditions according to some of the conditions attending private sports centers
- Tez No: 686484
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS TORTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada özel spor merkezlerine devam eden bireylerin bazı değişkenlere göre öz yeterlik düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2020 yılı Ankara ilinde faaliyet gösteren spor merkezlerine devam eden 18 – 50 yaş arası, gönüllülük esasına dayanarak belirlenmiş 139 kadın ve 167 erkek toplam 306 birey oluşturmuştur. Araştırmada kişisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde; katılımcıların demografik özellikleri betimleyici istatistikler olarak gösterilmiştir. Katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla betimleyici istatistikler (yüzde, frekans, ortalama ve standart sapma) kullanılmıştır. Verilerin normallik dağılımı Skewness ve Kurtosis değerleri ile test edilmiştir. Normal dağılan değişkenlerin analizinde parametrik test tekniklerinden yararlanılmıştır. Değişkenler arası farklılıkların belirlenmesinde iki grup için bağımsız örneklemler t-testi, ikiden fazla gruplar için tek yönlü varyans analizinden yararlanılmıştır. Varyans analizi sonucunda farkın kaynağının tespiti için tukey çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the self-efficacy status of individuals attending private sports centers according to some variables (age, gender, educational status, income status, etc.). The sample of the study consisted of 312 voluntaries between the ages of 18 and 50 who practiced activities and wanted to do sports throughout the province of Ankara in the year 2020-2021. Personal screening model was used in this research. In the analysis of data; demographic characteristics of the participants are shown as descriptive statistics. Descriptive statistics (percentage, frequency, mean and standard deviation) were used to determine the demographic characteristics of the participants. The variance of the analysis was tested by Skewness and Kurtosis values. In the study of the normal distributed variables, parametric test techniques were used. In the analysis of data; independent samples t-test was used to determine the significant difference between the two groups. One-way analysis of variance was used to elucidate the difference between more than two groups. Tukey, multiple comparison test, was used to determine the source of the difference as a result of the analysis of variance.