Özel spor merkezlerine devam eden bireylerin bazı değişkenlere göre egzersiz bağımlılık düzeylerinin incelenmesi
Examination of exercise addiction levels according to some variables of individuals who attending private sports centers
- Tez No: 748953
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS TORTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmada özel spor merkezlerine devam eden bireylerin bazı değişkenlere göre egzersiz bağımlılık düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2020 yılı İzmir ilinde faaliyet gösteren spor merkezlerine devam eden 18 – 50 yaş arası, gönüllülük esasına dayanarak belirlenmiş 143 kadın ve 186 erkek toplam 329 birey oluşturmuştur. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde; katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla betimleyici istatistikler (yüzde, frekans, ortalama ve standart sapma) kullanılmıştır. Verilerin normallik dağılımı Skewness ve Kurtosis değerleri ile test edilmiştir. Normal dağılan değişkenlerin analizinde parametrik test tekniklerinden yararlanılmıştır. Değişkenler arası farklılıkların belirlenmesinde iki grup için bağımsız örneklemler t-testi, ikiden fazla gruplar için tek yönlü varyans analizinden yararlanılmıştır. Varyans analizi sonucunda farkın kaynağının tespiti için tukey çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the exercise addiction status of individuals attending private sports centers according to some variables. The sample of the study consisted of a total of 329 individuals, 143 women and 186 men, between the ages of 18 and 50, who attended the sports centers operating in the province of Izmir in 2020, determined on a voluntary basis. Descriptive survey model was used in the research. In the analysis of data; Descriptive statistics (percentage, frequency, mean and standard deviation) were used to determine the demographic characteristics of the participants. The normality distribution of the data was tested with Skewness and Kurtosis values. Parametric test techniques were used in the analysis of normally distributed variables. Independent samples t-test for two groups and one-way analysis of variance for more than two groups were used to determine the differences between variables. Tukey's multiple comparison test was used to determine the source of the difference as a result of the analysis of variance.