Meme kanseri olgularında çok kesitli bilgisayarlı tomografide mediastinal kalsifiye lenfadenopati sıklığının araştırılması
Investigation of mediastinal calcified lymphadenopathy in computerized tomography in breast cancer cases
  1. Tez No: 686485
  2. Yazar: SERPİL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Meme kanserinin müsinöz alt tipi sık olmasa da mediastinal kalsifiye lenfadenopatiye neden olabilir. Bu çalışmada meme kanseri olgularında bilgisayarlı tomografide kalsifiye mediastinal LAP sıklığının değerlendirmesi ve mediastinal kalsifiye lenfadenopati varlığı ile meme kanseri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Metod: Sağlık Bakanlığı Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji Kliniği'ne Ekim 2017 ile Kasım 2018 tarihleri arasında çeşitli kliniklerden toraks bilgisayarlı tomografisi çektirmek için gönderilen 200 meme kanseri hastası ile kanser saptanmayan 200 kadın hastanın (kontrol) tomografi görüntüleri retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 52,15±14,23 yıldır. BT'de mediastinal kalsifiye LAP olan 63 hasta vardır. Meme kanseri olanlarda BT'de mediastinal kalsifiye LAP oranı (n=52; %26) meme kanseri olmayanlara (n=11; %5,5) göre anlamlı olarak daha yüksektir. Meme kanseri olup BT'de mediastinal kalsifiye LAP olanların 38'inde uzak organ metastazı varken, 14'ünde uzak organ metastazı yoktur. Ortalama LAP boyutu 15,22±3,92 mm olarak bulundu. LAP boyutu 10-15 mm arasında olan 35 hasta, 15-20 mm arasında olan 21 hasta ve >20 mm olan 7 hasta vardı. Meme kanseri ile mediastinal LAP boyutu arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Sonuç: Meme kanseri olanlarda BT' de kalsifiye LAP daha sıktı ancak meme kanseri ile mediastinal LAP boyutu arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Meme kanseri ile subkarinal, alt paratrakeal, üst paratrakeal ve diğer istasyonlar oranları arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. Sonuç olarak, meme kanseri ile LAP lokalizasyonu arasında anlamlı ilişki yoktur.
Özet (Çeviri)
Aim: Although the mucinous subtype of breast cancer is uncommon, it may cause mediastinal calcified lymphadenopathy. In this study, it was aimed to evaluate the frequency of calcified mediastinal LAP in patients with breast cancer on computed tomography and to investigate the relationship between the presence of mediastinal calcified lymphadenopathy and breast cancer. Method: The tomography images of 200 breast cancer patients and 200 female patients (control) without cancer who were sent to the Ministry of Health Sakarya University Training and Research Hospital Radiology Clinic between October 2017 and November 2018 to have thorax computed tomography were analyzed retrospectively. Results: The average age of the participants was 52.15 ± 14.23 years. There are 63 patinets with mediastinal calcified LAP on CT. Mediastinal calcified LAP rate on CT (n = 52; 26%) was significantly higher in patients with breast cancer than those without breast cancer (n = 11; 5.5%). Of those with breast cancer and mediastinal calcified LAP on CT, 38 had distant organ metastasis, while 14 had no distant organ metastasis. The average LAP size was found to be 15.22 ± 3.92 mm.There were 35 patients with LAP size between 10-15 mm, 21 patients between 15-20 mm and 7 with > 20 mm. No significant relationship was found between breast cancer and mediastinal LAP size. Conclusion: On CT, mediastinal calcified LAP was more than in patient with breast cancer than those without breast cancer. No significant relationship was found between breast cancer and mediastinal LAP size. There was no significant relationship between breast cancer and the rates of subcarinal, lower paratracheal, upper paratracheal and other stations. In conclusion, there is no significant relationship between breast cancer and LAP localization.