Grafit katı yağlayıcı filmlerin plazma destekli kimyasal buhar biriktirme (CVD) yöntemiyle üretilmesi ve karakterizasyonu
Production and characterization of graphite solid lubricant films by plasma assisted chemical vapor deposition (CVD)
- Tez No: 686492
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tez çalışmasında plazma destekli kimyasal buhar biriktirme yöntemiyle katı yağlayıcı filmlerden biri olan grafit sentezlenerek malzemelerin yüzey özelliklerini iyileştirmek için sürtünme katsayısı düşük ve aşınma direnci yüksek filmlerin elde edilmesi amaçlanmıştır.Bu çalışma üç temel aşamadan meydana gelmektedir. Sentezi tamamlanmış yüzeylerin tribolojik özelliğini tespit etmek için aşınma testleri yapılmış ve filmleri karakterize etmek için Raman, SEM, FTIR ve Temas açısı ölçüm cihazları ile analizler gerçekleştirilmiştir. Kaplama kalınlıkları ise büyütme süresi artmasına bağlı olarak artmıştır. Ayrıca grafitin yağlayıcı etkisi sebebi ile işlemsiz numuneye kıyasla sürtünme katsayısı daha düşük çıkmıştır.Elde edilen test sonuçlarına göre aşınma direnci yüksek ve sürtünme katsayısı düşük filmler elde edilmiştir. Ayrıca PECVD yönteminin grafit film büyütme için güvenilir bir yöntem olduğu ve iyi büyütmeler yaptığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, it was aimed to obtain films with low friction coefficient and high wear resistance in order to improve the surface properties of materials by synthesizing graphite, which is one of the solid lubricant films, by plasma assisted chemical vapor deposition method. This study consists of three basic stages. Wear tests were carried out to determine the tribological properties of the synthesized surfaces and analyzes were carried out with Raman, SEM, FTIR and contact angle measuring devices to characterize the films. The coating thicknesses increased with the increase of growing time. In addition, the friction coefficient was lower compared to the untreated sample due to the lubricating effect of graphite. According to the test results obtained, films with high wear resistance and low friction coefficient were obtained. In addition, it was concluded that the PECVD method is a reliable method for graphite film growth and provides good enlargements.