Kur'an perspektifinden ahlakın aktüel değeri
The actual value of morality from the perspective of Qur'an
- Tez No: 686496
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHMUS DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, günümüzde yaşandığı tespit edilen bazı ahlak problemlerine Kur'an perspektifinden çözüm önerileri üretebilmektir. Bu çerçevede öncelikle günümüzde yaşanan anlam kaybına ve bunun tarihsel kökenlerine değinilecek, bu anlam kaybının oluşturduğu ahlaki krize yer verilecektir. Sonrasında ahlak temelli öznenin inşasında vahyin önemi ifade edilerek Allah inancının ahlakla yakın ilişkisi ortaya konacaktır. Kamil bir ahlak, ancak vahiy temelli olduğunda ve Allah'la sağlam bir irtibat kurulması halinde mümkün olduğundan, Allah tarafından emredilen formel ibadetlerin ahlaki önemi ifade edilecektir. Son bölümde ise insanın toplumsal bir varlık olduğu, bu nedenle ahlakın bireyle sınırlı kalmasının mümkün olmadığı ve İslam'ın toplumsal yaşama getirdiği düzenlemelerin ahlak merkezli olduğu ifade edilecek ve tespit edilen problemlere çözüm önerileri sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to produce solutions to some moral problems that are determined to be experienced today from the perspective of the Qur'an. In this context, first of all, the loss of meaning experienced today and its historical roots will be mentioned, and the moral crisis caused by this loss of meaning will be included. Afterwards, the importance of revelation in the construction of morality-based subject will be expressed and the close relationship between belief in Allah and morality will be revealed. Since a perfect morality is possible only when it is based on revelation and a sound connection with Allah is established, the moral importance of formal worship commanded by Allah will be expressed. In addition, it will be stated that man is a social being, therefore it is not possible to limit morality to the individual, and that the regulations brought by Islam to social life are moral-centered. Finally, solutions to the identified problems will be presented.