Effects of marketing strategies on prestigious housing identity: A study on mass-housing examples in Izmir city center
Pazarlama stratejilerinin prestijli konut kimliği üzerine etkileri: İzmir kent merkezi toplu konut örnekleri üzerinden bir inceleme
- Tez No: 686525
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA İPEK EK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Pazarlama ve tanıtım stratejileri, mimari tasarımın bir parçası haline gelmiş durumdadır. Söz konusu durum hem mimarı hem de kullanıcıyı etkilediği gibi mimari kimliği de etkilemektedir. Mimar, konutun pazarlanabilirliğini, özellikle yüksek gelir düzeyine hitap eden örneklerde tasarım kriterlerinin önüne koyabilmekte ve satış garantili şablon çözümlerinin tercih edilmesi nedeniyle tasarımda özgürlük ve esnekliğini yitirebilmektedir. Satış ve pazarlama baskısı altında tasarlanan konut projeleri, çoğu zaman alternatif çözümlerin var olma veya kullanıcıların alternatif beklentilerinin olma olasılığını göz ardı edebilmekte, hatta onları aramaya dahi gerek duymayabilmektedir. Sonuç olarak, konut sektöründeki promosyonlar ve mimari tasarım, satış garantili bir şablon üzerinde birleşmiş olmaktadır. Bu sebeple, çalışmanın temel amacı, prestijli toplu konut projelerinde pazarlama ve tanıtım stratejilerinin dönüştürücü etkilerini ve bu stratejilere verilen mimari tepkileri tüketim toplumu dinamikleri çerçevesinde incelemektir. Literatür taraması bölümünde, çalışma, İzmir konut tarihine dair geriye dönük bir okuma ile birlikte, konut, toplu konut ve sosyal konutun kavramsal açıdan anlamlarına odaklanmıştır. Ayrıca tüketim toplumu, tüketim kültürü ve pazarlama algısının etkileri üzerine yapılan incelemeler de konunun hem konut hem de tüketim kavramlarının, tarihsel ve kuramsal perspektiflerini kapsayan bütünleşik ve disiplinler arası bir bakış açısıyla ele alınmasının yolunu açmıştır. Konut ve tüketim kavramlarına dayanan literatür taramaları, 2015 yılından itibaren İzmir kent merkezi ve çeperinde inşa edilen, kapasite bakımından benzer ölçekteki mevcut 44 prestijli toplu konut projesini ele alan bir vaka çalışması şeklinde kurgulanmış analizin, kuramsal çerçevesini oluşturmuştur. Analizlerin ilk kısmı, örnek projelerin elektronik kaynaklarının (e-katalog ve web sitesi) incelenmesini kapsamakta ve reklamlarında yer alan tanıtımların sözlü ve görsel içeriklerini ele almaktadır. Sözlü analizler, sloganlar ve tanıtım açıklamaları üzerinden ilerlemiş, görsel analizler ise örnek projelerin mimari görselleri (3D modellemeler, fotoğraflar) ve logoları üzerinden gerçekleştirilmiştir. Ayrıca analizin ikinci kısmında, seçilen bazı projelerin mimarları ve satış temsilcileriyle yapılan görüşmelerle de arşiv analizinin bulguları desteklenmiş ve genişletilmiştir. Pazarlama ve tanıtım stratejilerinin İzmir'deki prestijli toplu konut tipolojisi üzerine etkileri, bu tipolojinin kimliğini anlayabilmek için, araştırma ve analizler sonucunda belirlenmeye çalışılmış ve kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir: Toplu konut tasarımına dair güncel eğilimlerin hem tüketim hem de mimari odaklı genlerden oluşan melez bir kimliği yaratmakta olduğu şeklinde yorumlanmıştır. Bu kimliği, aynı çatı altında tüm kullanıcı ihtiyaçlarını sunmaya çalışan ve tüketilen mimarlığa dair algının çerçevelediği mimarlık ve tanıtım stratejilerinin satış garantili şablon üzerinde örtüştürülmesiyle oluşturulan bir tür“mağaza konut”olarak ifade etmek yanlış olmaz. Bu yönüyle çalışma, söz konusu kimliğin inşasına dair temel tutumları kavramaya yönelik bir girişim olarak görülebilir.
Özet (Çeviri)
Marketing and promotion strategies have become a component of architectural design. This situation affects both the architect and the user as well as the architectural identity. The architect may put the marketability of the residence at the forefront of the design criteria in especially the cases addressing the high-income level and lose freedom and flexibility in design due to the preference of sale-guaranteed template solutions. Housing projects designed under sales- and marketing pressure may often ignore the possibilities of alternative solutions or alternative expectations of the users and even may not need to search for them. As a result, the promotions and the architectural design in the housing sector converge on a template having a sale guarantee. Therefore, the major aim of this study is to examine the transformative effects of marketing and promotional strategies and architectural reactions to these strategies in prestigious mass-housing projects within the framework of the dynamics of consumer society. In the literature review part, the study focused on a retrospective reading of Izmir's housing history as well as the meanings of housing, mass-housing, and social housing in conceptual respect. Furthermore, the review of the effects of consumer society, consumption culture, and marketing perception also paved the way for handling the issue in an integrated and interdisciplinary lens covering the historical and theoretical perspectives of both housing and consumption concepts. The literature reviews based on the concepts of housing and consumption constituted the theoretical framework of analysis in the form of a case study undertaking the 44 current prestigious mass-housing projects on a similar scale in terms of the capacity, built-in Izmir city center, and peripheries since 2015. The first part of the analyses comprised the examination of electronic sources (e-catalogs and websites) of the cases and undertook the verbal and visual contents of the promotions in advertisements of the cases. The verbal analyses proceeded via the slogans and promotional descriptions, and the visual analyses were based on the architectural images (3D modeling, photographs) and logos of the cases. Furthermore, in the second analytical part, the findings of the archive analysis were also supported and extended by the help of the interviews conducted with the architects and sales representatives of some of the cases. The influences of marketing and promotion strategies on prestigious mass-housing typology in Izmir were tried to be figured out and evaluated comprehensively to be able to understand the identity of this typology, at the end of the research and analyses: it was interpreted as the current dispositions in mass-housing design create a hybrid identity, which is composed of both consumption- and architecture-based genes. It would not be wrong to refer to this identity as a sort of“store housing”that tries to serve all needs of users under the same roof and is created by overlapping architectural and promotional strategies on a sale-guaranteed template framed by the perception of the consumed architecture. In this respect, the study can be seen as an attempt to comprehend the basic attitudes toward the construction of this identity.