Tersanelerde iş sağlığı güvenliği
HEALTH and safety i̇n shi̇pyard
  1. Tez No: 686533
  2. Yazar: EMRAH SÜSLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALDUN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Son yıllar içerisinde AB ülkeleri ve ülkemizde dahil gündemde olan sosyal güvenlik konularından birisi de iş sağlığı güvenliğidir. İş sağlığı ve iş güvenliği konusunda bir çok gelişme ve uygulama ülkemizde 2003 Haziran ayında yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanunu ve iş sağlığı güvenliği mevzuatı ile başlamış ve bunun ile birlikte işveren çalışanının sağlık ve emniyetlerini güvence altına almak için işyerinde tehlike durum ve hareketleri belirlemek, tehlikeleri önlemek, önlenmesi mümkün olmayan tehlikeleri az tehlikeli olan ile değiştirmek, riskleri kontrol altına almak, çalışanları konu ile ilgili bilgilendirerek eğitilmesini sağlamak , diğer bir değişle işyeri ve çalışma alanlarında iş sağlığı güvenliği yönetim sistemini sağlamak ile yükümlü kılınmıştır. Bu konuda işverenlere düşen en önemli görev iş yeri risk analizini doğru şekilde değerlendirmektir. Risk analizinin temel amacı, işyerlerinde yapılan çalışmaların koşulları, kullanılan hammadde , malzemeler , makine ve tesisat, insan odaklı hatalardan kaynaklanabilecek tehlikeleri dikkate alarak çalışan sağlık ve güvenliğini etkileyebilecek temel noktalar belirlenerek değerlendirilmesi, sınıflandırılması ve devamlılığı sağlanabilecek şekilde gerekli önlemlerin alınmasıdır. Gemi inşa alanındaki bu gelişim sürecine pozitif yönde katkıda bulunmak için; Gemi Mühendisleri Odası 31 Ocak 2007 tarihli toplantısında, Yönetim Kurulu Kararı ile“Süreli İş Sağlığı ve Güvenliği Komisyonu”oluşturulmasına karar vermiştir. Bu kara ile 4857 sayılı kanun ve ilgili yönetmelikler göz önüne alınarak işveren, taşeron ve çalışanların ilişkilerinin tespit edilmesi , hak, sorumluluk ve yükümlülüklerin belirlenmesi ve işyerinde çalışmaların sağlıklı ve güvenli şekilde devam edebilmesini sağlama , sektöre ışık tutmak için bir komisyon kurmuştur.
Özet (Çeviri)
Occupational health safety is one of the social security issues that have been on the agenda in recent years, including in EU countries and in our country. Many developments and practices on occupational health and safety have started with the Labor Law No. 4857 and occupational health and safety legislation, which entered into force in June 2003 in our country, and with this, determining danger situations and movements in the workplace and preventing dangers in order to ensure the health and safety of the employer employee. is obliged to replace the unavoidable hazards with the less dangerous ones, to take the risks under control, to inform and educate the employees about the subject, in other words, to provide the occupational health and safety management system in the workplace and working areas. The most important task for employers in this regard is to correctly evaluate the workplace risk analysis. The main purpose of the risk analysis is to determine the basic points that may affect the health and safety of the employees, taking into account the conditions of the work done in the workplaces, the raw materials, materials, machinery and installations used, the dangers that may arise from human-oriented errors, and to evaluate, classify and take the necessary precautions to ensure their continuity. In order to contribute positively to this development process in the field of shipbuilding; In its meeting on January 31, 2007, the Chamber of Marine Engineers decided to establish a“Temporary Occupational Health and Safety Commission”with the decision of the Board of Directors. With this decision, a commission was established in order to determine the relations of employers, subcontractors and employees, to determine the rights, responsibilities and obligations, to ensure that the work in the workplace can continue in a healthy and safe way, and to shed light on the sector, taking into account the law numbered 4857 and the relevant regulations .