Düz dişli profil ve istikamet sapmalarının pompalarda ses ve verim üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of spur gear tooth profile and lead deviations on pump sounds and efficiency
  1. Tez No: 686548
  2. Yazar: CİHAN ASAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR UYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, dişlilerdeki profil ve istikamet sapmalarının düz dişli geometrisine sahip bir dişli pompanın çalışma sesine ve verimine olan etkisi incelenmiştir. Bir pompa tasarımından yola çıkılarak; pompanın boyutlandırılmasında kullanılan tasarım girdileri, tasarım formülleri ve tasarımın şekillendirilmesi ile ilgili temel bilgiler verilecektir. Tez çalışması sırasında, dişli kalite parametreleri olan dişli profil ve istikamet hataları detaylı olarak incelenecektir. İmalat sonrasında ölçüm cihazıyla ölçülen numune dişliler, bu sapma aralığına, yani kalitelerine göre kategorize edilecektir. Farklı kalitelere sahip dişlilerden meydana gelen pompalar ses odasında test edilerek, pompaların hem çalışma sesi hem de çalışma verimleri incelenecektir. Bu sayede dişli profil ve istikamet sapmalarının etkileri ile ilgili bir sonuca varılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, which has been prepared as Mechanical Engineering Master's Thesis, the effect of profile and tooth flank deviations on gears on the operating sound and efficiency of a gear pump with spur gear geometry has been investigated. Based on a pump design; the design inputs used in the dimensioning of the pump, the design formulas and the basic information about the design of the design will be given. During the thesis, gear profile and flank errors, which are determined gear accuracy, will be examined. The sample gears measured with the measuring device after manufacture will be categorized according to this deviation range, that is, gear accuracy. Pumps consisting of gears of different qualities will be tested in the sound chamber, and both the operating sound and operating efficiency of the pumps will be examined. In this way, a conclusion about the effects of gear profile and flank deviations will be reached.