Doğal yolla ve yardımcı üreme teknikleri ile gebe kalan kadınlarda anne bebek bağlanması ve postpartum depresyon düzeyinin değerlendirilmesi
Assessment of mother-i̇nfant bonding and postpartum depression level in women who conceive naturally and with assisted reproductive techniques
- Tez No: 686549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENA KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, doğal yolla ve yardımcı üreme teknikleri (YÜT) ile gebe kalan kadınlarda anne bebek bağlanması ve postpartum depresyon düzeylerinin karşılaştırılması amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi'nde yardımcı üreme teknileri (YÜT) ile gebe kalarak doğum yapan 52 ve doğal yolla gebe kalarak doğum yapan 104 kadın oluşturmuştur (n=156). Çalışmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu-1, Kişisel Bilgi Formu-2, Edinburg Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EPDÖ), Anne Bebek Bağlanma Ölçeği (ABBÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler, normallik testi Shapiro-Wilk ile analiz edilmiştir. Sayısal ve ölçek verilerinin değerlendirilmesinde ise non-parametrik testler (Mann-Whitney U testi, Kruskall Wallis testi) kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkiye Spearman Korelasyon analizi kullanılarak bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted as descriptive and cross-sectional in order to compare mother-infant bonding and postpartum depression levels in women who have conceived using natural and assisted reproductive techniques (ART). The sample of the study consisted of 52 women who have conceived by means of assisted reproductive techniques (ART) and 104 women who have conceived naturally in Hacettepe University Adult Hospital (n=156). The data of the study were collected using Personal Information Form-1, Personal Information Form-2, Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS), Mother Infant Bonding Scale (MIBS). The data obtained from the research were analyzed with the Shapiro-Wilk test for normality. Non-parametric tests (Mann-Whitney U test, Kruskall Wallis test) were used to evaluate numerical and scale data. The relationship between the scales was analyzed using Spearman's Correlation analysis.