Polyurethane based water-dispersed paints
Poliüretan esaslı suda-yayınık boyalar
- Tez No: 68655
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Öz POLİÜRETAN ESASLI SUDA -YAYINIK BOYALAR Gafaroğullan, Murat Yüksek Lisans, Polimer Bilimi ve Teknolojisi Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Güngör Gündüz, Ortak Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Emin Arca Mart 1997, 109 sayfa Bu çalışmada poli(propilen-etilen) kopolimer triol, toluen diizosiyanat, ve hidrofilik monomerler kullanılarak suda yayman boyalar üretilmiştir. Hidrofilik monomer önce bir ortak çözücüyle yayınık (dispersiyon) haline getirilip üzerine 70°C'de poliol eklenmiş ve 30 dk. sonra da diizosiyanat katılmıştır. Tepkime sonuçlandıktan sonra oluşan ürünün sıcaklığı 50°C'ye düşürülüp bu sıcaklıkta metil etil ketoksim ile NCO uçları yaklaşık iki saatlik süre içinde kapatılmıştır. Karboksil grupları da trietilamin ile nötrleştirilip sonra su ile seyreltme yapılmıştır. Bu şekilde elde edilen boya, uygulama aşamasında stökiyömetrik oranda etilendiamin ile karıştırılarak plakalar üzerine belirli incelikte uygulanmış ve 125°C'de 30 dk. fırınlanmıştır. Boyanın fiziksel ve mekanik özellikleri saptanmıştır. Hidrofilik monomerler olarak tartarik asit ve dimetilol propiyonik asit ayrı ayrı kullanılmıştır. Her iki deneyde diizosiyanatın“NCO”fonksiyonel grup sayısının poiiolün ve hidrofilik monomerin“OH”grup sayışma oram (NCO/OH) sabit tutulmuş ve buna göre poliol ve hidrofilik monomer grubu miktarı bağıl olarak değiştirilerek, fiziksel ve mekanik özellikler incelenmiştir. Hidrofilik monomer grubu artışı sertlik değerinin yükselmesine neden olmuştur. Bütün örnekler üstün çarpma dayanımı, yapışma özelliği ve esneklik göstermişlerdir. Tartarik asit ve dimetilol propiyonik asit kullanılarak yapılan deneylerden en uygun özelliklere sahip birer örnek seçilmiş ve aseton kullanılarak metilol üre ile karışım yapılmıştır. Burada metilol üre fırınlama aşamasında diamin yerine çapraz bağlayıcı görevi de görmüştür. Önce karışımı oluşturan iki tür örneğin ağırlıkça yüzdelerini değiştirerek, daha sonra da en fazla sertlik gösteren karışımın metilol üre yüzdesini değiştirerek fiziksel ve mekanik özellikler incelenmiştir. Bu örnekler de üstün çarpma dayanımı, yapışma, ve esneklik göstermişlerdir. Bu çalışmada poli(propilen-etilen) kopolirrier triol ve tartarik asitin, lineer yüksek moleküllü diollerin ve dimetilol propiyonik asitin yerine kullanılabileceği ve metilol ürenin farklı hidrofilik monomerlere sahip dispersiyonlar için iyi bir birleştirici ve çapraz bağlayıcı olduğu gösterilmiştir.Anahtar Sözcükler : Boya, suda yayınma, tartarik asit, toluen diizosiyanat, dimetilol propiyonik asit, metilol üre.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT POLYURETHANE BASED WATER -DISPERSED PAINTS Gafaroğullan, Murat M.S., Department of Polymer Science and Technology Supervisor: Prof. Dr. Güngör Gündüz Co-supervisor: Doç. Dr. Emin Arca March 1997, 109 pages In this study water-dispersed paints were produced using poly(propylene-ethylene) copolymer triol, toluene diisocyanate and hydrophilic monomers. The hydrophilic monomers were dispersed in cosolvent and the polyol was added at 70°C to this dispersion, and stirred for 30 min.. Then toluene diisocyanate was introduced. Upon completion of the reaction, the temperature was decreased to 50°C and the NCO ends were blocked with methyl ethyl ketoxime at this temperature. The product was diluted with water after neutralizing the carboxyl groups with triethylamine. The paint produced in this way was mixed with ethylene diamine at stoichiometric iiiamounts and casted on the test panels with a finite film thickness. The test panels were baked at 125°C for 30 min.. The physical and mechanical properties of the paint were determined. Tartaric acid and dimethylol propionic acid were used in the experiments as the hydrophilic monomers. In both cases, the ratio of isocyanate functional groups to the sum of OH groups of the polyol and hydrophilic monomer (i.e. NCO/OH) was kept constant. The amounts of polyol and hydrophilic monomer groups were altered to see their effects on the physical and the mechanical properties. The increase in the amount of hydrophilic monomer increased the hardness of paints. All samples showed superior impact resistance, adhesion and flexibility. In another set of experiments, the samples carrying the optimum properties from the two sets were mixed with methylol urea and acetone. Methylol urea also served as crosslinker in the baking step. The physical and mechanical properties were determined by changing the weight percentages of two types of samples in the mixture, and by changing the methylol urea percentage of the mixture which shows maximum hardness value. These samples also demonstrated superior impact resistance, adhesion value and flexibility. In this study it was shown that poly(propylene-ethylene) copolymer triol and tartaric acid could be well used instead of linear high molecular weight diols, and dimethylol propionic acid. Methylol urea works very well as a crosslinker and blending polymer. IVKey words : Paint, water dispersed, tartaric acid, toluene diisocyanate, dimethylol propionic acid, methylol urea.