Fetal kadavralarda musculus latissimus dorsi morfometrisi
Morphometry of the latissimus dorsi in fetal cadavers
  1. Tez No: 717203
  2. Yazar: BERFU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmamızda, yaşları 15-40 gebelik haftası arasında değişen, eksternal anomali ve patolojisi olmayan 49 adet fetüs üzerinde m. latissimus dorsi'nin morfolojik gelişimi araştırıldı. Bu çalışmada m. latissimus dorsi ile ilgili ön-üst-arka kenar uzunlukları, kas genişliği, tendon uzunluğu, tendon genişliği, insertio'su ve dominant pedikül arasındaki mesafe, dominant pedikül genişliği, fascia thoracolumbalis'in T7-T10-T12-L2-L4 vertebra seviyelerindeki horizontal uzunluğu ölçüldü. Ayrıca m. latissimus dorsi'nin crista iliaca'ya tutunmasının, angulus inferior scapulae'ya tutunmasının, tendon'u ile m. teres major'un tendon'unun ilişkisinin ve n. thoracodorsalis'in dallanma şeklinin değerlendirilmesi yapıldı. Ek olarak varyasyonel kaslar ve tendon varyasyonları araştırıldı. Bulguların gestasyonel yaş (trimester, ay) boyunca gelişimi değerlendirildi, sağ-sol taraflar ve cinsiyetler arasında karşılaştırılma yapıldı. Musculus latissimus dorsi ile ilgili parametrelerin gestasyonel yaşla birlikte arttığı, taraf ve cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermediği tespit edildi. Musculus latissimus dorsi'nin crista iliaca'ya %60,2 oranında direkt kas lifi aracılığıyla tutunduğu gözlendi. Angulus inferior scapulae'ya ise %88,5 oranında tutunduğu ve bunun %4,1'inin direkt kas lifi aracılığıyla olduğu tespit edildi. Musculus latissimus dorsi'nin tendonu ile m. teres major'un tendonunun %9,8 oranında birbirine yapışık seyrettiği bulundu. Nervus thoracodorsalis'in m. latissimus dorsi'ye girmeden evvel 2-8 arasında dala ayrıldığı tespit edildi. Ayrıca varyasyonel kaslar ve tendonlar tespit edildi. Çalışmamızda elde edilen verilerin daha doğru tanı, klinik değerlendirme, tendon, kas ve sinir transferi onarımı için klinisyenlere, radyolog ve cerrahlara katkı sunacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In our study, the morphological development of latissimus dorsi was investigated in 49 fetuses aged between 15 and 40 weeks of gestation with no external anomaly and pathology. In this study, anterior-superior-posterior margin lengths, muscle width, tendon length, tendon width, distance between insertio and dominant pedicle, dominant pedicle width of latissimus dorsi and the horizontal length of the thoracolumbar fascia at the T7-T10-T12-L2-L4 vertebral segments was measured. In addition, the attachment of the latissimus dorsi to the iliac crest, attachment to the inferior angle of the scapula, the relationship between its tendon and the tendon of the teres major, and the branching form of the thoracodorsal nerve were evaluated. In addition, variational muscles and tendon variations were investigated. The development of the findings during the gestational age (trimester, month) was evaluated, and comparisons were made between the right-left sides and genders. It was determined that the parameters related to the latissimus dorsi increased with gestational age, and there was no statistically significant difference between the sides and genders. It was observed that the latissimus dorsi was attached to the iliac crest at a rate of 60.2% by direct muscle fiber. It was determined that it was attached to the inferior angle of the scapula with a rate of 88.5% and 4.1% of this was directly through the muscle fiber. It was found that the tendon of the latissimus dorsi and the tendon of the teres major were adhered to each other in 9.8% of the cases. It was determined that thoracodorsal nerve divides into 2-8 branches before entering the latissimus dorsi muscle. Also, variational muscles and tendons were detected. We think that the data obtained in our study will contribute to clinicians, radiologists and surgeons for more accurate diagnosis, clinical evaluation, tendon, muscle and nerve transfer repair.