Kütüphane yapılarında ergonomik özelliklerin iş sağlığı ve güvenliğine etkisi: Adıyaman Üniversitesi Merkez kütüphanesi örneği
The effect of ergonomics of the library buildings on the occupational health and safety: Adiyaman University central library case
  1. Tez No: 686596
  2. Yazar: MUSTAFA KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN BOLAK HİSARLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dokümantasyon ve Enformasyon, Documentation and Information
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında, kütüphane yapılarında ergonomik özelliklerin iş sağlığı ve güvenliğine etkisi araştırılmıştır. Boyutsal ve biçimsel özellikler, malzeme, enformasyon ve güvenliğe ilişkin özellikler olarak sıralanan bu özellikler, Adıyaman Üniversitesi Merkez Kütüphanesi örneğinde analiz edilmiştir. Bu amaçla ilk aşamada kütüphane mekânının fiziksel özellikleri belirlenerek, ergonomik özelliklerin iş sağlığı ve güvenliği ile ilişkisi karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırmanın sağlamasını yapmak amacıyla da kütüphane çalışanları ile bir anket çalışması gerçekleştirilmiş; fiziksel olarak yapılan analizler ile anket çalışmalarından elde edilen sonuçların büyük ölçüde örtüştüğü görülmüştür. Elde edilen bulgulara göre, mevcut kütüphane yapısının ergonomik özellikler açısından yetersiz olduğu görülen faktörlere ilişkin düzenleme önerileri yapılmıştır. Bu düzenleme önerileri kapsamında, kütüphanede çalışan ve aynı zamanda da bu kütüphaneyi kullananların sağlığı ve güvenliği açısından risk oluşturan faktörlerin en az düzeye indirgenmesi amaçlanarak, çalışma ortamındaki olumsuz koşulların iyileştirilmesine olanak sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of ergonomic features on occupational health and safety in library buildings were investigated. These features, which are listed as dimensional and formal features, properties related to material, information, and security, have been analyzed in Adıyaman University Central Library case. For this purpose, the physical characteristics of the library space were determined at the first stage and the relationship between ergonomic features and occupational health and safety was compared. In order to verify the comparison made, a survey was conducted with the library staff; it has been observed that the physical analyzes, and the results obtained from the survey studies overlap to a great extent. According to the findings, arrangement suggestions were made for factors that seem to be insufficient in terms of ergonomic features of the existing library building. Within the scope of these design proposals, it is aimed to minimize the factors that pose a risk to the health and safety of those who work in the library and also use this library, and it is possible to improve the negative conditions in the working environment.