The apocalyptic vision in Steve Waters' The Contingency Plan: An ecocritical reading
Steve Waters'ın The Contingency Plan'ındaki apokaliptik vizyonu: Ekoeleştirel okumak
  1. Tez No: 686595
  2. Yazar: JEBREEL ABDULATEEF IBRAHIM IBRAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDUL SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma Steve Waters'ın The Contingency Plan kitabını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Kitap, On The Beach ve Resilience olmak üzere iki oyundan oluşmaktadır. Analizler, her iki oyunda da apokaliptik unsurları araştırmak için eko-eleştirel kavramların uygulanmasına odaklanmaktadır. İlk bölüm, çevresel çalışmaların, eko-eleştirinin ve apokaliptisizmin kuramsal arka planını açıklamaktadır. Kavramsal yapıya ek olarak, ilk bölüm iklim değişikliği konularında önceki siyasi katılımın bir temsilini içerir. İkinci bölüm, ilk oyun On The Beach'de, apokaliptik edebi unsurlarının uygulamasını göstermektedir. Ayrıca, eko-eleştirel okumanın, doğal çevrenin bozulmasına doğrudan katkıda bulunan siyasi etkiyi detaylandırması vurgulanmaktadır. Aynı şekilde, üçüncü bölüm Resilience oyununun detaylı bir analizini yapmaktadır; oyunu eko-eleştiri terminolojik okumasına göre analiz etmek için aynı teorik çerçeveyi kullanmaktadır. Ayrıca üçüncü bölümde apokaliptik edebi metnin özellikleri incelenmiştir. Analizin her iki bölümü, eko-eleştiri ve apokaliptisizm, oyuna siyasi müdahalenin tartışılmasıyla ilgilidir. İkinci ve üçüncü bölümler, apokaliptik olay örgüsünün ana ve ikincil özelliklerine felsefi bir tartışma sunmaktadır. Son olarak, araştırma, tüm projedeki tartışmanın sonuçlarını göstermek için bir sonuç bölümü vermektedir. Sonuç bölümü ayrıca her iki oyunda kullanılan çeşitli tekniklerin basit bir karşılaştırmasını anlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study proposes to analyse Steve Waters' The Contingency Plan. The book is divided into two plays, On The Beach and Resilience. The analyses concentrate on the application of ecocritical concepts to investigate the apocalyptic elements in both plays. The first chapter introduces the theoretical background of environmental studies, ecocriticism, and apocalypticism. In addition to the conceptual framework, the first chapter includes a representation of the previous political involvement in climate change issues. The second chapter offers an application of the apocalyptic literary elements on the first play, On The Beach. Moreover, the ecocritical reading is implied to elaborate on the political influence which directly contributes to the degradation of the natural environment. Similarly, the third chapter elaborates on the analysis of Resilience. The same theoretical framework is used to analyse the play according to ecocriticism terminological reading. Moreover, the characteristics of the apocalyptic literary text are investigated in the third chapter. Both sides of analysis, ecocriticism and apocalypticism, are related to the discussion of political involvement in the play. The second and third chapters present a philosophical discussion of the apocalyptic storyline's major and secondary characteristics. Finally, the research gives a conclusion section to demonstrate the outcomes of the discussion in the entire project, the conclusion part also offers a simple comparison to the variety of techniques used in both plays.