Mikro şebeke uygulamalarının güç dağıtım sistemi güvenilirliğine etkisinin incelenmesi
Examination of the impact of microgrid applications on power distribution system reliability
  1. Tez No: 686598
  2. Yazar: ADEM TAŞIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKER FEDAİ ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Elektrik güç sistemi güvenilirliği dağıtım sistemi kullanıcılarının elektrik enerjisi talebini ekonomik olarak kabul edilebilir maliyetlerde ve mümkün olan asgari kesinti süresi ve sıklığı ile karşılayabilme açısından hayati öneme sahiptir. Elektrik kesintilerinin yaklaşık %90'ının Elektrik Dağıtım Sistemindeki arızalardan kaynaklandığı kabul edilmektedir. Bu çalışmada Sakarya bölgesine ait Alancuma fiderinin güvenilirlik değerlendirilmesi yapılmıştır. Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin verilerinden faydalanılarak yapılan güvenilirlik analizi çalışmasında analitik hesaplama yaklaşımı, Monte Carlo simülasyon yöntemi (MCS) ve ETAP (Electrical Transient and Analysis Program) programı kullanılmıştır. Bu yaklaşımlarla bulunan SAIFI, SAIDI, CAIDI ve ENS gibi güvenilirlik indis değerlerinin karşılaştırılması yapılmış ve birbirine yakın sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçlar fidere ait temel durum güvenilirlik indis değerleri olarak kabul edilmiş ve rüzgar enerji kaynağı, güneş enerji kaynağı, enerji depolama birimi ve yüklerden oluşan mikro şebeke uygulamalarının ETAP ortamında modellenen fiderin tek hat şemasına entegre edilme durumlarının sistemin temel indis değerlerine etkileri incelenmiştir. Tez çalışmasının son kısımlarında Alancuma fiderinin SAIFI ve SAIDI değerleriyle Türkiye dağıtım sistemlerinin ortalama SAIFI ve SAIDI değerlerinin mukayesesi yapılmış ve sistem için iyileştirme önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Electrical power system reliability is vital in meeting the electrical energy demand of distribution system users at economically acceptable costs and with the minimum possible outage and frequency. It is accepted that almost 90% of power outages are caused by failures in the Electricity Distribution System. In this study, it is aimed to evaluate the reliability of Alancuma feeder of Sakarya region. Analytical calculation approach, Monte Carlo simulation method (MCS) and ETAP (Electrical Transient and Analysis Program) program were used in the reliability analysis study made using data from SEDAŞ Distribution Company. With these approaches, reliability indices values such as SAIFI, SAIDI, CAIDI and ENS were compared and close results were obtained. These results were accepted as the basic status reliability indices values of the feeder and the effects of micro grid applications consisting of wind energy source, solar energy source, energy storage unit and loads into the one-line diagram modeled in ETAP environment were examined. In the last parts of the thesis study, the SAIFI and SAIDI values of Alancuma feeder were compared with the average SAIFI and SAIDI values of Turkey distribution systems and system improvement recommendations were made.