COVID-19 sürecinde kemoterapi alan hastalarda müziğin ağrı ve kaygı düzeyine etkisi
The effect of music on pain and anxiety in patients receiving chemotherapy during COVID-19
- Tez No: 686599
- Danışmanlar: PROF. DR. RUKUYE AYLAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu araştırma COVID-19 sürecinde kemoterapi alan hastalarda müziğin ağrı ve kaygı düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal Metot: Araştırma ön test- son test kontrol gruplu gerçek deneme modelinde yapılmıştır. Araştırmanın evreni Turgut Özal Tıp Merkezi Onkoloji polikliniğine kayıtlı kemoterapi tedavisi gören yetişkin hastalardan oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi 45 deney grubu, 47 kontrol grubu olmak üzere 92 hastadan oluşmuştur. Veriler araştırmacı tarafından Mart 2020- Temmuz 2020 tarihleri arasında, katılımcıların kemoterapi aldıkları gün içerisinde telefonlarına gönderilen linkler aracılığıyla Google Formlar ile toplanmıştır. Ön test sonrası deney grubundaki hastalara önceden belirlenmiş olan makamlardan tercih ettiği türdeki müzik en az 20 dakika olmak üzere tek seansta dinletilmiştir. Kontrol grubundaki hastalara herhangi bir girişim uygulanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research has been conducted to determine the effect of music on pain and anxiety levels in patients receiving chemotherapy during COVID-19. Material Method: The research has been carried out in a real trial model with pretest-posttest control group. The universe of the research is constituted of the adult patients receiving chemotherapy, registered in the Turgut Ozal Medical Center Oncology policlinic. The sample of the study is consisted of 92 patients, 45 in experimental group and 47 in control group. The data have been collected by the researcher with Google Forms between March 2020 and July 2020, through the links sent to the phones of participants on the day they received chemotherapy. After the pretest, the patients in the experimental group were listened to the type of music they preferred from the predetermined maqams in a single session, for at least 20 minutes. No intervention was applied to patients in the control group.