Acoustical design principles of multipurpose auditoria
Çok amaçlı salonların akustik tasarım prensipleri
  1. Tez No: 68662
  2. Yazar: DEMET GÜLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1385
Özet
öz ÇOK AMAÇLI SALONLARIN AKUSTİK TASARIM İLKELERİ GÜLHAN, Demet Yüksek Lisans.Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı, Mimarlık Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Mehmet ÇALIŞKAN Ocak 1997, 124 Sayfa Bu çalışmanın amacı, çok maksatlı salonlarda görülen temel akustik problemleri belirlemek ve fonksiyonla değişen akustik gereksinimleri karşılıyabilmek için, mimari tasarım ilkeleri doğrultusunda pratik çözümler önerebilmektir. Bu bağlamda, çoklu kullanımdan doğan temel akustik problemler belirlenmiş, konuşma ve müziğin akustik özellikleri belirlenerek, bunların aynı mekanda barındırılabilme koşulları tartışılmıştır. Mevcut çözüm önerileri, tarihsel gelişim ve mevcut teknoloji sıralamasına göre tesbit edilen, muayyen mimari projeler bağlamında irdelenmiştir. Çok maksatlı salonlarda değişken akustik özelliği sağlayabilmek için bir çok maksatlı salon seçilerek, tüm akustik hesaplamaları bilgisayar ile yapılmak üzere, bu salonun seminer ve müzik kullanımları için akustik tasarımı gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonunda, çok maksatlı oditoryumların akustiklerinin ekonomik olarak tasarlanabilmesi için bir tasarım metodolojisi geliştirilmiştir. Anahtar kelimeler : Akustik Tasarım.Çok Maksatlı Oditoryum, Yankılanım (Süresi) Denetimi.Çınlama (Süresi) Denetimi iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ACOUSTICAL DESIGN PRINCIPLES IN MULTIPURPOSE AUDITORIA GÜLHAN, Demet M.S. in Building Science, Architecture Supervisor: Prof. Dr. Mehmet ÇALIŞKAN January, 1997, 124 Pages The aim of the study is to analyze fundamental acoustical design problems of multipurpose auditoria and to bring practical solutions is to meet their varying acoustical needs. In this context, main acoustical problems associated with multiple use are examined. Acoustical characteristics of both speech and music in meeting differing requirements within the same space are discussed. Existing solution proposals are reviewed in reference to sampled architectural projects. Computer simulation of an multipurpose auditorium is carried out. Results obtained from this analysis are applied to the acoustical design of the auditorium in question where changes in reverberation time, clarity index and loudness for two different functions such as speech and music are demonstrated. Finally an economical acoustical design methodology is developed in acoustical design of multipurpose auditoria. Keyword: Acoustical Design, Multipurpose Auditoria, Reverberation Control 111