Bonapartizm ve Sezarizm arasında kitle teorisi
The mass theory between Bonapartism and Caesarism
  1. Tez No: 686628
  2. Yazar: GÜRÇİN HAYRİYE GÖKÇEBAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Ö. AYKUT ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı kitle teorisinin gelişim ve dönüşüm dinamiklerini kapitalizmin olağanüstü yönetim biçimlerinden olan Bonapartizm ve Sezarizm arasında değerlendirmektir. Kitle teorisini yönetim biçimleri üzerinden ele almaya gayret eden bu çalışma toplamda üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın başlığına da sadık kalınarak bölümlemelerde de başlığın sıralaması takip edilmiş olup, her bir bölümde kitle teorisinin siyaset bilimi açısından önemli olan tarihlerine değinilmiştir. Bu açıdan ilk tarihimizle yani Fransa'daki 1848 Devrimlerinin etkileriyle Bonapartizm, Weber'in incelemesi merkezinde plebisiter demokrasinin ortaya çıkışıyla Sezarizmi ve en sonunda kapitalizmin olağanüstü yönetim biçimlerinden ikisinin kitlelerle olan ilişkisinin tartışma bağlamında yeniden ele alınmıştır. Bunu yaparken karşımıza kitle teorisi ile ilgili birçok farklı yaklaşım ve görüş çıkmış ve bu görüşlerden bazıları bilinçli bir şekilde dışarıda bırakılırken bazıları analize dahil edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, Bonapartizm ve Sezarizm arasında kitle teorisine yönelik bakış açısını bu rejim biçimleri tarafından nasıl mobilize edildiğine yönelik argümanlar ortaya konulmuş, konu ile ilgili birincil kaynaklara ikincil kaynakların da desteğiyle tartışma güncel bir hale sokulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the dynamics of development and transformation of mass theory between Bonapartism and Caesarism, which are the extraordinary polities of capitalism. This study, which endeavors to deal with the mass theory through the forms of polity, consists of three chapters in total. By holding to the title of the study, the order of the title was also followed in the chapters, and in each chapter the history of the mass theory which is important for political science is mentioned. In this respect, Bonapartism with the effects of the 1848 revolutions in France, the emergence of plebiscite democracy in the center of Weber's study, Caesarism and finally the relationship of two of the extraordinary forms of capitalism with the masses are reconsidered in the context of the discussion. While doing this, we came across many different approaches and views about mass theory, some of which were consciously excluded and some were included in the analysis. As a result of this study, arguments about Bonapartism and Caesarism about mass theory, how the masses are mobilized by these forms of regime were put forward and the discussion was tried to be updated with the support of primary sources and secondary sources.