Oyunlaştırılmış fiziksel aktivitenin otizm spektrum bozukluğu olan çocukların otizm semptomları ve temel motor becerilerine etkisi
The effect of gamified physical activity on symptoms of autism and basic motor skills of children having autism spectrum disorder
  1. Tez No: 686656
  2. Yazar: AHMET ONUR ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA HÜRREM ÖZDURAK SINGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, oyunlaştırılmış fiziksel aktivitenin otizm spektrum bozukluğu olan çocukların otizm semptomları ve temel motor becerileri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Etik kurul izni alındıktan sonra Bilgilendirilmiş Veli-Vasi Onam formu imzalanan katılımcıların OSB düzeyleri GOBDÖ-2-TV ile değerlendirilmiş çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 30 katılımcı eşit sayıda olacak şekilde uygulama ve kontrol gruplarına rastgele atanmış ve araştırma zaman dizisi modeline dayalı kontrol gruplu ön test-son test yarı deneysel araştırma olarak desenlenmiştir. Uygulama grubunda yer alan OSB tanısı almış ve yaş ortalamaları 11.2±2.17 olan 15 erkek çocuğa, 14 gün boyunca 8. günde dinlenme olmak üzere günde 5 saat oyunlaştırılmış fiziksel aktivite programı (OFA) uygulanmıştır. Uygulama öncesi ve sonrası yapılan ölçümlerde OSB olan öğrencilerin Otistik bozukluk düzeyleri, sosyal etkileşim düzeyleri, tekrarlayıcı davranış düzeyleri ve temel motor becerileri değerlendirilmiştir. Uygulama sonrasında 15. ve 45. günlerde ise aynı ölçümler tekrarlanarak katılımcıların durumu takip edilmiştir. Yapılan tekrarlı ölçümlerden elde edilen veriler IBM SPSS istatistik programında p= .05 anlamlılık düzeyine göre tek yönlü ANOVA testi kullanılarak istatistiksel analiz yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre oyunlaştırılmış fiziksel aktivitenin uygulama grubunda yer alan çocukların otistik bozukluk düzeyi, tekrarlayıcı davranışları ve temel motor becerilerine olumlu yönde etkisi olduğu saptanmış, ancak gerçekleştirilen takip ölçümlerinde bu etkinin uygulama sonrasında ölçülen seviyelere kadar gerilediği sonucuna ulaşılmıştır. Uygulanan OFA programının sonrasında ve 15. ve 45. günlerde gerçekleştirilen takip ölçümlerinden elde edilen verilere göre OSB olan öğrencilerin sosyal etkileşim düzeylerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı sonucuna ulaşılmıştır. 14 gün boyunca uygulanan OFA programının OSB'li çocukların otistik bozukluk düzeyleri, tekrarlayıcı davranışları ve temel motor becerileri üzerine olumlu etkileri olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the effect of gamified physical activity on autism symptoms and basic motor skills of children with autism spectrum disorder. After obtaining the ethics committee permission, the ASD levels of the participants whose Informed Parent-Guardian Consent form was signed were evaluated with GOBDÖ-2-TV, and 30 participants who met the inclusion criteria were randomly assigned to the application and control groups in equal numbers, and pre-test with a control group based on the research time series model. The post-test was designed as a quasi-experimental research. A gamified physical activity program (OFA) was applied to 15 boys with a mean age of 11.2±2.17 years, who were diagnosed with ASD in the treatment group, for 14 days, with rest on the 8th day, for 5 hours a day. Autistic disorder levels, social interaction levels, repetitive behaviour levels and basic motor skills of students with ASD were evaluated in the measurements made before and after the OFA program. On the 15th and 45th days after the OFA program, the same measurements were repeated, and the status of the participants was followed. The data obtained from repeated measurements were statistically analyzed using the one-way ANOVA test according to the p= .05 significance level in the IBM SPSS statistical program. According to the findings, it was determined that gamified physical activity had a positive effect on the autistic disorder level, repetitive behaviours and basic motor skills of the children in the application group, but in the follow-up measurements, it was concluded that this effect regressed to the levels measured after the application. According to the data obtained from the follow-up measurements performed after the OFA program applied and, on the 15th, and 45th days, it was concluded that there was no significant difference in the social interaction levels of the students with ASD. It was concluded that the OFA program applied for 14 days had positive effects on the autistic disorder levels, repetitive behaviours and basic motor skills of children with ASD.