Yeniden kök kanal tedavisi gerektiren dişlerde farklı kanal patlarının dentine penetrasyonunun incelenmesi
The observation of different root canal sealer's penetration to dentinal tubules on teeth which require retreatment procedures
  1. Tez No: 686662
  2. Yazar: AYŞENUR EĞEMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BELLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; yeniden kök kanal tedavisi gerektiren farklı patlar ile birincil tedavisi yapılmış dişlerde kanal patlarının dentine penetrasyonunun koronal, orta ve apikal kesitlerde incelenmesidir. Çalışmada 96 adet diş 12 (n=8) alt gruba ayrıldı. Üç alt gruba sırasıyla AH Plus, MTA Fillapex ve WellRoot ST patları kullanılarak sadece birincil kanal tedavisi uygulandı. Kalan 9 gruba ise AH Plus, MTA Fillapex ve WellRoot ST patlarının kendi içerisinde ikili tüm kombinasyonları kullanılarak sırasıyla birincil kanal tedavisi ve retreatment işlemleri uygulandı. Birincil kanal tedavisi uygulanan tüm dişlerde patların içerisine konfokal lazer taramalı mikroskop altında görünür kılmak için Rhod-2 (kırmızı) boyası, retreatment uygulanan tüm dişlerde ise patlara birincil kanal tedavisinden ayırt edebilmek amacı ile Fluo-3 (yeşil) boyası eklendi. Dişler daha sonra akrilik rezin bloklara gömüldü. Isomed kesim cihazı kullanılarak apikalden 3, 8 ve 12 mm uzaklıklarda sırasıyla apikal, orta ve koronal üçlüyü temsil eden ikişer milimetrelik 3 kesit alındı.Toplamda 288 kesit konfokal lazer taramalı cihaz altında görüntülendi. Görüntüler üzerinde her bir boya için kesit üzerinde en uzak noktaya erişen sekiz nokta ölçümlenip kaydedildi. Ayrıca boyalı patların penetre olduğu alanın çevresi ölçümlendi. İki yöntemde de veriler retreatment sonrası/ birincil kanal tedavisi sonrası olacak şekilde oranlandı ve değerler sayısal olarak kaydedildi veSSPS programı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edildi. Birincil kanal tedavisi sonrası ortalama pat penetrasyon derinlikleri ve pat penetrasyon yüzdeleri değerlendirildiğinde birbirine benzer sonuçlar elde edildi (p>0.05). Retreatment sonrası ortalama pat penetrasyon derinlikleri ve pat penetrasyon yüzdeleri incelendiğinde gruplar arasında koronal kesitlerde iki yöntemde de anlamlı fark bulundu (p0.05). Apikal kesitlerde ise her iki yöntemde de gruplar arasında benzer sonuçlar bulundu (p>0.05). WellRoot ST kanal patının birincil kanal tedavisinde kullanıldığı retreatment gruplarında, koronal kesit haricinde orta ve apikal kesitlerin hiçbirinde yüksek yayılım göstermediği ve birincil kanal tedavisinde kullanılan patların retreatment tedavilerinde kullanılan patların penetrasyon özelliklerini sınırladığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to observe different root canal sealer's penetration to dentinal tubules at coronal, middle and apical during retreatment procedures in teeth which were previously obturated by using different sealers. In the present study, 96 teeth were divided into 12 (n = 8) subgroups. Primary root-canal treatment was applied to three subgroups by using AH Plus, MTA Fillapex and WellRoot ST sealers. Primary canal treatment and retreatment procedures were applied to the remaining 9 groups by using dual combinations of AH Plus, MTA Fillapex and WellRoot ST sealers. In all teeth with primary root canal treatment, Rhod-2 (red) dye was added to the sealers ino order to maket he sealer visible under confocal laser scanning microscope while Fluo-3 (green) dye was added to the retreatment groups to be able to distinguish the different treatment procedures. The teeth were then embedded in acrylic resin blocks. Three sections of two millimeters each representing the apical, middle and coronal third were obtained at distances of 3, 8 and 12 mm from the apex by using Isomed cutting device. A total of 288 sections were imaged under the confocal laser scanning device. For each dye on the images, eight points reaching the farthest point on the section were measured and recorded. In addition, the circumference of the area where the painted pastes penetrated was measured and recorded as numbers The data was then statistically analyzed by using SSPS method. After primary root canal treatment, when the average paste penetration depths and percentages were evaluated, similar results were obtained (p> 0.05). When the mean paste penetration depths and percentages of paste penetration after retreatment were examined, a significant difference was found between the groups in coronal sections in both methods (p 0.05). In apical sections, similar results were found between the groups in both methods (p> 0.05). In retreatment groups where WellRoot ST canal sealer was used in primary root-canal treatment, it was observed that there was no high diffusion in any of the middle and apical sections except for the coronal section, and the sealers used in primary canal treatment limited the penetration properties of the pastes used in retreatment groups.