İnflamatuar artritlerde kraniyoservikal bileşke tutulumunun bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme ile retrospektif incelenmesi
The retrospective study of craniocervical junction involvement in inflammatory arthritis by using computer tomography and magnetic resonance imaging
- Tez No: 686663
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT KALYONCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı inflamatuar artrit tanılı hastaların kraniyoservikal bileşke tutulumlarını incelemektir. Çalışmaya 2010-2020 yıllarında Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı, Romatoloji Bilim Dalı'nda herhangi bir sebeple servikal vertebra BT ve/veya MR görüntülemesi yapılmış olan 204 RA, 200 AS ve 55 PsA tanılı olmak üzere toplam 459 hasta dahil edilmiştir.164/459(%35,7) hastada kraniyoservikal bileşke tutulumu saptanmıştır. Bu hastaların 101/204'ü (%49,5) RA, 53/200'ü (%26,5) AS, 10/55'i (%18,2) PsA hastasıydı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to examine the craniocervical involvement of patients with inflammatory arthritis. A total of 459 patients; 204 of these patients were RA, 200 were AS and 55 were PsA patients, who underwent CT and /or MRI of the cervical vertebra for any reason in the Hacettepe University Department of Internal Medicine, Division of Rheumatology between 2010-2020, were included in the study. Craniocervical junction involvement was detected in 164/459 (35.7%) patients. 101/204 (49.5%) of these patients were RA, 53/200 (26.5%) were AS, 10/55 (18.2%) were PsA patients.