Roy adaptasyon modeli temelli mobil psikoeğitimin şizofreni hastalarına bakım verenlerde hastalık hakkında bilgi, duygu dışavurumu ve bakım yüküne etkisi
The effect of roy adaptation model based mobile psychoeducation on knowledge about schizophrenia, expressed emotion and care burden in caregivers of patients with schizophrenia
- Tez No: 686684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN LÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı şizofreni hastalarının bakım verenlerine uygulanan Roy Adaptasyon Modeli temelli mobil psikoeğitimin“hastalık hakkında bilgi”,“duygu dışavurumu”ve“bakım yükü”üzerine etkisini incelemektir. Çalışmanın evrenini Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Polikliniğine son bir yıl içinde başvuran şizofreni hastalarının bakım verenleri oluşturmuştur. Çalışma grubunu deney (17) ve kontrol grubu (20) olmak üzere 37 kişi oluşmuştur. Araştırmada randomize kontrollü girişimsel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Şizofreni Hakkında Bilgi Ölçeği, Duygu Dışavurumu Ölçeği ve Zarit Bakıcı Yükü Ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Deney grubundaki katılımcılara RAM temelli mobil psikoeğitim uygulanmıştır. Verilerin analizinde bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır. RAM temelli mobil psikoeğitim sonunda deney grubunun şizofreni hakkında bilgi düzeyinin anlamlı düzeyde arttığı, duygu dışavurumu ve bakım yükü düzeylerinin ise anlamlı olarak azaldığı saptanmıştır (p0.05). Sonuç olarak RAM temelli mobil psikoeğitimin bakım verenlerin bilgi düzeyleri üzerinde etkili sonuçlar verdiği ancak yapılacak başka çalışmalar ile daha fazla kanıt sağlanması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the effect of Roy Adaptation Model based mobile psychoeducation applied to the caregivers of patients with schizophrenia on the“knowledge about the disease”,“expression emotion”and“care burden”. The population of the study consisted of the caregivers of patients with schizophrenia who applied to the Psychiatry Polyclinic of Selcuk University Medical Faculty Hospital in the last year. The study group consists of 37 people, the experimental group (17) and the control group (20). In the stıdy randomize controlled interventional research design was used. The data of the study was collected by the Personal Information Form, the Knowledge about Schizophrenia Scale, the Expressed Emotion Scale and the Zarit Caregiver Burden Scale. RAM-based mobile psychoeducation was applied to the participants in the experiment group. In the analysis of the data independent samples t test and paired samples t test were used. At the end of RAM-based mobile psychoeducation, it was found that the level of knowledge about schizophrenia of the experiment group increased significantly, and the level of expressed emotion and care burden decreased significantly (p 0.05). As a result, it is thought that RAM-based mobile psychoeducation gives effective results on the level of knowledge about schizophrenia of the caregivers, but further studies should provide more evidence.