Monichrome image data compression employing BTC, VPIC, HVPIC and BTC-VPIC hybrid coding techniques
- Tez No: 29610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK D. YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZ ÖBEK DÜZLEME KODLAMASI (BTC), OPTİK ŞEKİL GÖRÜNTÜ KODLAMASI (VPIC), HİYERAP.ŞİK OPTİK ŞEKİL GÖRÜNTÜ KODLAMASI (HVPIC), BTC-VPIC KARIŞIK KODLAMASI (BTC-VPIC HYBRID CODING) KULLANILARAK GRİ TONLU GÖRÜNTÜ BİLGİSİNİN SIKIŞTIRILMASI. ÖZKAN, Reşat Murat Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Anabi 1 im Dal ı Tez Yöneticisi! Doç. Dr. Melek D. Yücel Şubat 1993, 94 sayfa Bu tezde, öbek düzleme kod laması (BTC), optik şekil görüntü kodlaması (VPIC), hiyerarşik optik görüntü kodlaması (HVPIC) ve bu tezde sunulan BTC-VPIC karışık kodlaması (BTC-VPIC Hybrid Coding) teknikleri anlatılmış ve bu tekniklerin başar imlan üç örnek görüntü için değerlendirilmiştir» Bu tekniklerde, daha düşük bilgi hızı ile iletişim için görüntü bilgi sıkıştırması yapılmaktadır» BTC algoritmasında, görüntü öbeklere bölünmekte ve her öbek iki değere nicemlenmektedir. Nicemleme seviyeleri, ya öbeklerin iki momenti koruma algoritması, yada minimum ortalama yanılgı mutlak değer kriteri algoritması kullanılarak bulunmaktadır. VPIC de, görüntü öbeklere bölünmekte ve öbekler yüksek ve düşük frekansa sahip öbekler olmaküzere ayrılmaktadır. Düşük -frekans öbekleri BTC' de olduğu gibi, ortalama öbek yeğinliği olarak kodlanmaktadır. Yüksek frekans öbekleri,, dört optik şekil bulunduran bir kod ile kodlanmaktadır. HVPIC, basit VPIC'yi, kullanarak çeşitli ayrışımda altgörüntüler i kodlayarak çalışır. BTC-VPÎC karışık kod lamasında, görüntü öbeklere bölünmekte ve, yüksek ve düşük frekans bilgisine sahip öbeklerin ayrımı VPIC'de olduğu gibi yapılmaktadır. Düşük ve yüksek frekans öbekleri sırasıyla VPIC ve BTC de olduğu gibi kodlanmaktadır. Tekniklerin başar ıml arı, en yüksek, de, ac sinyalin gürültüye oranı ve bilgi hızları ile değerlendirilmiştir. Şu sonuçlara varılmıştır; BTC 2 bit/pi;
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MONOCHROME IMAGE DATA COMPRESSION EMPLOYING BTC, VPICp HVPIC AND BTC-VPIC HYBRID CODING TECHNIQUES ÖZKAN, Reşat Murat M.S. in Electrical and Electronics Eng. Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Melek D. Yücel February 1993, 94 pages. In this thesis, Block Truncation Coding (BTC), Visual Pattern Image Coding (VPIC), Hierarchical Visual Pattern Image Coding (HVPIC) and, proposed in this thesis, BTC-VPIC Hybrid Coding techniques are described and performances of the techniques s.re evaluated for three sample images. In these techniques, image data compression is done for lower data rate transmissions. In BTC algorithm, the image is divided into blocks and each block is quantised into two values. Quantisation levels are found by either employing the two moment preserving algorithm, or the minimum mean absolute error criterion algorithm. In VPIC, the image is divided into blocks and blocks are separated as blocks having high and low frequency information. Low frequency blocks are coded as average block intensities as in BTC. High frequency blocks are coded with a codebook iiicontaining four visual patterns. HVPIC operates by encoding multiple resolution subimages using simple VPIC. In BTC-VPIC Hybrid Coding, image is divided into blocks and separation of blocks containing low and high frequency information is done as in VPIC. Low and high frequency blocks are coded as in VPIC and ETC, respectively. Performance of the techniques are evaluated using peak, dc, ac signal to noise ratio values and data rates. It is concluded that, ETC while resulting in a 2 bits/pixel data rate preserves the edge detail very well; VPIC and HVPIC result in lower data rates and less image details and BTC-VPIC Hybrid Coding lowers the data rate af BTC while giving fairly good image quality especially for the second test image, and introduces disturbing effects into the first test image. Keywords! Image data compression, image coding, block truncation coding, visual pattern image coding, hierarchical visual pattern image coding, btc-vpic hybrid coding. Science Codes 609.02.08 IV