Effects of thymoquinone on acute phase proteins, liver enzymes and some cytokines in cerulein-induced acute pancreatiti
Serulein ile oluşturulan akut pankreatitte timokinonun akut faz proteinleri karaciğer enzimleri ve bazı sitokinler üzerine etkileri
  1. Tez No: 686701
  2. Yazar: SEMİHA KANAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Çalışmada ratlarda serulein ile oluşturulan deneysel akut pankreatitte timokinon uygulamasının bazı sitokinler, akut faz proteinleri ve karaciğer enzimleri üzerine olası etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. K grubundaki hayvanlara herhangi bir uygulama yapılmadı. TQ grubundaki hayvanlara 9 gün süre ile günde 20 mg/kg timokinon intraperitoneal olarak verildi. AP grubundaki hayvanlarda araştırmanın 7. gününde 50 µg/kg ve 2 saat sonra 25 µg/kg seruleinin intraperitoneal olarak uygulanmasıyla akut pankreatit oluşturuldu. AP+TQ grubundaki hayvanlara günde 20 mg/kg olmak üzere 9 gün süre ile intraperitoneal olarak timokinon uygulandı ve 7. günde timokinon uygulamasından 2 saat sonra 50 µg/kg ve 2 saat sonra 25 µg/kg seruleinin intraperitoneal olarak uygulanmasıyla akut pankreatit oluşturuldu. Alınan kan örneklerinde İnterlökin (IL)-8, Tümör Nekroz Faktör (TNF)-α, IL-6, IL-10, C-Reaktif Protein (CRP), Haptoglobin, Seruloplazmin, Aspartat Aminotransferaz (AST) ve Alanin Aminotransferaz (ALT) düzeyleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the possible effects of thymoquinone administration on some cytokines, acute phase proteins and liver enzymes in experimental acute pancreatitis induced with cerulein in rats. There was no application the animals in group K. Animals in TQ group were intraperitoneally given 20 mg/kg thymoquinone daily for 9 days. In the AP group animals, acute pancreatitis was induced by intraperitoneal administration of 50 µg/kg and 25 µg/kg 2 hours later of cerulein on the 7th day of the study. Animals in the AP+TQ group were intraperitoneally administered 20 mg/kg thymoquinone daily for 9 days. On the 7th day of the study, acute pancreatitis was induced by intraperitoneal administration of 50 µg/kg and 2 hours later 25 µg/kg of cerulein after 2 hours from thymoquinone administration. IL-8, TNF-α, IL-6, IL-10, CRP, Haptoglobin, Ceruloplasmin, AST and ALT levels were determined in the blood samples taken from all animals.