Böbrek nakli adaylarında kırılganlık tanımlanması ve gözlemi
  1. Tez No: 686702
  2. Yazar: AYNURA RUSTAMZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE SERHAN TUĞLULAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kırılganlık, bireyin bağımlılık ve/veya ölüme karşı savunmasızlığını artıran; güç, dayanıklılık ve fizyolojik işlevlerde azalma ile karakterize ve birden çok nedeni bulunan tıbbi bir durumdur. Kırılganlık, böbrek hastalığının tüm evrelerindeki hastalarda oldukça yaygındır ve son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) olan hastaların üçte ikisi kırılgan olarak tanımlanmaktadır. Biz bu çalışmada böbrek nakil adaylarında kırılganlık durumunu tanımlamayı ve laboratuvar parametrelerle, kardiyovasküler değerlendirmeyle kırılganlık sendromu arasında ilişki olup olmadığını araştırmayı bulmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Frailty is a medical condition with multiple causes, which increases the individual's vulnerability to dependency and/or death, and is characterized by decreased strength, endurance, and physiological function. Frailty is very common in patients of all stages of kidney disease, and two-thirds of patients with end stage renal disease (ESRD) are described as frail. In this study, we aimed to define the frailty condition in kidney transplant candidates and to investigate if there is a relationship between laboratory parameters, cardiovascular evaulation and frailty.